
Jordfeilbeskyttelsen direkte i det elektroniske vernet oppnås flere fordele
Nye elektroniske vern med innebygget jordfeilbeskyttelse
Schneider Electric lanserer nye elektroniske vern for Compact NSX effektbrytere - nå med innebygget jordfeilbeskyttelse. Som et ledd i en kontinuerlig prosess med å utvikle sikre og mer effektive løsninger, lanserer Schneider Electric nye varianter av Micrologic elektroniske vern med innebygget jordfeilbeskyttelse for Compact NSX effektbrytere.
Micrologic vernene er fra før kjent for sine egenskaper for å ivareta sikker beskyttelse mot kortslutning og overlast i alle applikasjoner. I tillegg har vernene innebygget energimåling og mulighet for kommunikasjon.
Jordfeilbeskyttelse, enten i form av utkobling eller varsling, er en viktig del av beskyttelsen i en elektrisk installasjon. Den tradisjonelle måten å løse dette på, er enten ved hjelp av tilleggsmoduler påmontert effektbryteren eller som eksterne releer.
Ved å integrere jordfeilbeskyttelsen direkte i det elektroniske vernet oppnås følgende fordeler:
- Plassbesparelse (samme fysiske mål som for bryter uten jordfeilbeskyttelse)
- Redusert montasjetid
- Økt sikkerhet ved at jordfeilbeskyttelsen benytter samme, selvtestende vernsløyfe som vernet for øvrig
- Ved oppgradering: gjenbruk av montasjeplater, frontplater, tilkobling og tilleggsutstyr.
Micrologic vernene med integrert jordfeilbeskyttelse leveres i følgende varianter og funksjoner:
Micrologic 4 : jordfeil, overlast, kortslutning
Micrologic 7: jordfeil, overlast, kortslutning, måling og kommunikasjon
Både Micrologic 4 og 7 leveres som jordfeilvarsling/alarm eller brytefunksjon, med justerbar følsomhet og tidsforsinkelse, mulighet for å slå av jordfeilfunksjonen, og lokal trip-test og indikasjon.
Ny clamp-on-teknologi gir inline-lignende temperaturmåling
Endress+Hauser har lansert iTHERM SurfaceLine TM611, et nytt temperaturmålingssystem som kombinerer fordelene ved kontaktfri installasjon med målenøyaktighet og responstid som nærmer seg tradisjonell inline-teknologi.
SMART industri 2025: Et nøkternt innblikk i norsk industris teknologiske utvikling
NOVA Spektrum i Lillestrøm var i perioden 6.–8. mai vertskap for SMART industri 2025, en fagmesse med tydelig fokus på teknologi, automatisering og fremtidens industrielle løsninger. Arrangementet samlet aktører fra hele verdikjeden – fra utstyrleverandører og teknologiselskaper til produksjonsbedrifter og utdanningsmiljøer.
Målet med messen var å vise status for og retningen på industriell utvikling i Norge. Det ble gjort gjennom en kombinasjon av demonstrasjoner, foredrag og utstillerstands med fokus på blant annet maskinering, additiv produksjon, digitalisering og energieffektivisering.
Alfred Nesset Automasjon sertifisert som Beckhoff Solution Provider
Alfred Nesset Automasjon AS har blitt sertifisert som Beckhoff Solution Provider og tilføres dermed et nytt teknologisk kompetanseledd i Beckhoffs norske partnernettverk. Denne sertifiseringen underbygger selskapets kompetanse innen industriautomasjon og integrerte automasjonsløsninger.
Lunner kommune tar i bruk KI for smartere avløpsrensing
Lunner kommune tester ny teknologi ved Harestua og Volla renseanlegg. Ved hjelp av kunstig intelligens skal avløpsvann renses med mindre kjemikaler, samtidig som driften effektiviseres og kostnader kuttes.