Rosemount 625IR

Ny gassdetektor fra Emerson gir økt sikkerhet og lavere vedlikeholdskostnader

Innovativ IR-teknologi sikrer rask og pålitelig deteksjon uten falske alarmer.

Emerson har lansert den nye Rosemount™ 625IR Fixed Gas Detector, en stasjonær gassdetektor utviklet for industriell bruk der rask og pålitelig deteksjon av hydrokarbongasser er avgjørende. Med avansert optisk absorpsjonsteknologi gir den presise målinger samtidig som den reduserer risikoen for falske alarmer.

Pålitelig overvåking i krevende miljøer

Gassdeteksjon i industrielle miljøer krever robuste løsninger som fungerer under tøffe forhold. Rosemount 625IR møter disse kravene med et spesialisert system av doble infrarøde (IR) kilder og mottakere som sikrer kontinuerlig kryssjekking og automatisk justering. Dette eliminerer behovet for manuell kalibrering og opprettholder fabrikkinnstillinger gjennom hele produktets levetid.

For å sikre stabil drift i varierende værforhold er enheten utstyrt med integrerte varmeelementer på de optiske overflatene, samt tilbehør for optisk beskyttelse. Dette bidrar til å redusere risikoen for nedetid og sikrer pålitelig drift selv i krevende omgivelser.

Enkel installasjon og redusert vedlikehold

En av de største fordelene med Rosemount 625IR er den vedlikeholdsfrie kalibreringen, som opprettholdes ved hjelp av avansert avdriftsovervåking og diagnostikk. Detektoren kan funksjonstestes raskt ved bruk av enten testgass eller et gassfritt testfilter, noe som reduserer servicebehovet og driftskostnadene betraktelig.

For installasjoner i ulike industrielle bruksområder tilbyr Emerson flere monteringsalternativer, inkludert kanalmonterte versjoner i to lengder. Dette gir fleksibilitet og mulighet for nøyaktig og representativ gassdeteksjon i lukkede rom og ventilasjonskanaler.

Høy sikkerhetsklassifisering og bredt temperaturområde

Rosemount 625IR er utviklet for å møte strenge sikkerhetskrav og er sertifisert for bruk i eksplosjonsfarlige områder med godkjenninger fra blant annet INMETRO, ATEX og IECEx. Den har en SIL2-klassifisering i henhold til IEC61508, og i en 1oo2-konfigurasjon oppnår den SIL3-nivå, noe som gir en ekstra sikkerhetsmargin for kritiske applikasjoner.

Med et driftstemperaturområde fra -40 til +75 grader Celsius, samt beskyttelsesnivåene IP66/67 og NEMA 4X, er detektoren konstruert for å tåle ekstreme miljøforhold og sikre kontinuerlig beskyttelse mot gasslekkasjer.

For mer informasjon om Emersons Rosemount 625IR Fixed Gas Detector, besøk: www.Emerson.com/Rosemount625IR.

Vibecke Flinskau

Rittal styrker laget

Vibecke Flinskau er ny Area Sales Manager IT. Vibeke har mer enn 20 års erfaring innen telekombransjen samt med IT og markedserfaring i bunn. 

iTHERM SurfaceLine TM611

Ny clamp-on-teknologi gir inline-lignende temperaturmåling

Endress+Hauser har lansert iTHERM SurfaceLine TM611, et nytt temperaturmålingssystem som kombinerer fordelene ved kontaktfri installasjon med målenøyaktighet og responstid som nærmer seg tradisjonell inline-teknologi.

Smart industri messen 2025

SMART industri 2025: Et nøkternt innblikk i norsk industris teknologiske utvikling

NOVA Spektrum i Lillestrøm var i perioden 6.–8. mai vertskap for SMART industri 2025, en fagmesse med tydelig fokus på teknologi, automatisering og fremtidens industrielle løsninger. Arrangementet samlet aktører fra hele verdikjeden – fra utstyrleverandører og teknologiselskaper til produksjonsbedrifter og utdanningsmiljøer.

Målet med messen var å vise status for og retningen på industriell utvikling i Norge. Det ble gjort gjennom en kombinasjon av demonstrasjoner, foredrag og utstillerstands med fokus på blant annet maskinering, additiv produksjon, digitalisering og energieffektivisering.

Beckhoff og Alfred Nesset Automasjon

Alfred Nesset Automasjon sertifisert som Beckhoff Solution Provider

Alfred Nesset Automasjon AS har blitt sertifisert som Beckhoff Solution Provider og tilføres dermed et nytt teknologisk kompetanseledd i Beckhoffs norske partnernettverk. Denne sertifiseringen underbygger selskapets kompetanse innen industriautomasjon og integrerte automasjonsløsninger.