NFEA Jostein crop

NFEA engasjerer trainee til å lede OPC UA forum

Jostein Våga Rygg er engasjert som prosjektleder for OPC UA forumet. Som en utadvendt og nysgjerrig person med en bachelorgrad i informasjonsteknologi og informasjonssystemer, og en nylig fullført mastergrad i informasjonssystemer fra Universitetet i Agder, Kristiansand, er det ingen tvil om at Jostein har mye å tilby en potensiell arbeidsgiver.

I tillegg til hans utdanningsbakgrunn, har Jostein også en rekke personlige kvalifikasjoner som gjør ham til en sterk kandidat for enhver stilling. Han er ikke bare teknisk anlagt og har en kreativ tilnærming til problemløsning, men han har også utmerkede kommunikasjonsferdigheter og har vist evnen til å bygge gode kunderelasjoner i sine tidligere stillinger.

Jostein er også en ivrig fisker, fotograf og videograf, og har erfaring med både redigering og dronepiloting. Han har også en lidenskap for matlaging og friluftsliv, noe som viser at han har evnen til å balansere sin tekniske kompetanse med personlige interesser og lidenskaper.

Jeg tror at Josteins tidligere arbeidserfaring også er veldig verdifull. Som kundekonsulent i Checkin har Jostien blitt kjent med hvordan å håndtere, utbedre, og rapportere kvalifikasjoner til IT system som er tett knyttet opp til kunders bruk. Som IT-konsulent i Dyreparken fikk han være med på å håndtere, tilrettelegge og korrigere parkens IT system  tett knyttet opp til Parkens app og kassesystemer. Som en tekniker i UiA Hjelp, hadde han selvstendig ansvar for tekniske produksjonsoppgaver og var ansvarlig for materiell og rutiner knyttet til bruk av materiellet. Som sekretær og IT-ansvarlig ved en kiropraktisk klinikk, jobbet Jostein med kundebehandling og booking, samt behandling av klinikkens IT-system. Han konstruerte også en online booking-tjeneste for å videreutvikle bedriftens online tjenester. Som selger ved Optimera/Montér, hadde han erfaring med kundeservice og salg, varemottak og vareeksponering.

Alt i alt tror jeg at Jostein er en sterk kandidat for enhver stilling innen informasjonsteknologi eller relaterte felt. Hans tekniske kompetanse, personlige kvalifikasjoner og erfaring i ulike arbeidsmiljøer viser at han er en allsidig og tilpasningsdyktig person som er klar for nye utfordringer.

Robot skal gjøre smelteverk mer effektive og bærekraftige

Robot skal gjøre smelteverk mer effektive og bærekraftige

På smelteverk strømmer flytende metall fra store smelteovner. Det manuelle arbeidet har vært svært krevende, og forbundet med risiko for de de som jobber der. TappingMate er en robot som tar mennesket ut av tappesonen.

– Det er et tøft miljø, vi har holdt på i fem år med å utvikle løsninger for smelteverk og tapping av metall. Med maskinsyn, sensorikk og automatisering vil roboten skape en bedre arbeidshverdag for ansatte, redusere utslipp og gjøre industrien mer lønnsom, sier Bjørn Audun Risøy, leder for innovasjon og utvikling i Momek, og daglig leder i Momek TappingMate AS.

Mercedes-Benz bruker humanoid robot i produksjonen

Mercedes-Benz bruker humanoid robot i produksjonen

Den tyske bilprodusenten tester for tiden bruken av humanoide robot ved Digital Factory Campus i Berlin. "Apollo" transporterer komponenter til produksjonslinjen, og lærer seg å jobbe autonomt.

KROHNE-teknologi måler verdier for en halv milliard daglig på Mongstad

KROHNE-teknologi måler verdier for en halv milliard daglig på Mongstad

Avansert måleteknologi sørger for svært nøyaktige målinger av oljen som eksporteres fra Norge, for riktig avregning til kunder og beskatning til staten.

Profilen – Trygve Dirdal

Med siktet innstilt på forbedring og forenkling av instrumenteringen

Han elsker å løse tekniske utfordringer, gjerne i team. Forenkling og forbedring står høyt i kurs, men det må ligge et «business case» bak når ny teknologi skal i sving.