
ONS 2022
Bærekraft og hydrogen i sentrum
De høye olje- og gassprisene satte tydelig preg på oljemessen ONS i Stavanger. Over 1 000 utstillere og 61 098 besøkende viser at optimismen er stor i denne bransjen. Den største økningen var på konferansesiden, med over 1 000 presentasjoner.
Null utslipp
Vind, hydrogen og CO2 fangst og lagring var sentrale temaer både under konferansene og på utstillingene. Alle deler av industrien ser nå på mulighetene disse industrielle sektorene gir. Men mye av utviklingen styres av politiske beslutninger. Det gjenstår å se om norsk industri får den drahjelpen politikerne kan gi. I land som Nederland og Storbritania er myndighetene aktive for å utvikle disse industri sektorene.
Digitalisering
Digitalisering er også et viktig tema i olje- og gassbransjen. Norsk industri har vært i fronten for å utvikle avanserte produksjonsløsninger for olje- og gassutvinning. Neste teknologisteg er å utnytte digitalisering og robotteknologi. Flere interessante initiativer er tatt for å effektivisere produksjonen og redusere miljøbelastningen av oljeproduksjonen.
Siemens er en av markedslederne i dette markedet og vi satt oss ned på ONS med Nils Klippenberg, CEO Siemens AS og Frank Bråthen, CEO Siemens Digital Industries Norge AS for å høre deres tanker om de viktige temaene havvind, hydrogen og batteriproduksjon (se video).
Uskjermede kort-til-kort-kontakter med 0,8 mm deling
Phoenix Contact presenterer de nye uskjermede kort-til-kort-kontaktene i FP 0,8 SL-serien for datahastigheter på opptil 52 Gbps. Kontaktene gir økt fleksibilitet i PCB-design takket være kompatibilitet med PCB-fotavtrykkene til de skjermede FP-0.8-versjonene. Designeren kan bytte mellom skjermede og uskjermede versjoner uten å måtte tilpasse kretskortlayouten.
Nye referansedesign for AI-datasentre utviklet av Schneider Electric og NVIDIA
Schneider Electric lanserer sammen med NVIDIA to nye referansedesign for datasentre rettet mot kunstig intelligens (AI). Designene kombinerer styring av strøm og væskekjøling med overvåking gjennom NVIDIAs Mission Control-programvare.
Foto: Schneider Electric og Stefania Nilsen, Schneider Electric
Endress+Hauser: 25 år med innovasjon innen strømningsmåling
I Freising utenfor München har et lite, men høyst spesialisert utviklingsmiljø hos Endress+Hauser i 25 år bidratt til å flytte grensene for hva moderne strømningsmåling kan oppnå. Teamet på rundt 20 personer har hatt frihet til å eksperimentere, med ett mål for øyet: å skape praktisk nytte for prosessindustrien.
ABB lanserer gasskromatograf med innebygd cybersikkerhet
ABB har lansert GCP100 – verdens første gasskromatograf med integrert cybersikkerhet. Den nye modellen setter en ny standard for prosessanalyse og datasikkerhet i kritiske industrier som naturgass, biogass, olje og petrokjemi.