DF crop

Verdens største anlegg

Verdens største varmepumpeanlegg med ammoniakk er bygget ved Drammensfjorden. Ammoniakk er effektivt medium for varmepumpe, men gir en del driftstekniske utfordringer. En av utfordringene er arbeidstrykket, som er på 53 bar. Den andre utfordringen er utnyttelsesgraden, som for hovedpumpene er designet for driftebelastning på 50 prosent. Drammen Fjernvarme drifter med 90 prosent utnyttelse av kompressoren.

Drammen Fjernvarme startet produksjon av fjernvarme med pellets i 2001. I 2010 ble anlegget konvertert til å benytte varmepumpe som benyttet sjøvann. Målsettingen er at selv på de kaldeste dagene skal anlegget kunne gi nok varme til kundene – uten å måtte ty til fossilt brensel. I tillegg må det sikres høy leveringssikkerhet. Kundene kan ikke være lenge uten varmetilførsel i 15–20 kuldegrader. Blant annet er det viktig å unngå lekasjer. På sentrale steder i fordelingsanlegget er det montert kobbertråder på rørene, for å kunne måle fuktighet. Nivået på fuktigheten indikerer om det er i ferd med å bli en lekkasje. Jo tidligere begynnende lekkasje detekteres, dess raskere kan feilen utbedres. Det sikrer høy leveringssikkerhet og jevn drift i varmesentralen.

Last ned artikkelen her.

Komplett logistikkautomatisering, nå med KI-drevne roboter

Komplett logistikkautomatisering, nå med KI-drevne roboter

Den fysiske delen av Norges største nettbutikk, Komplett, er full av avansert, industriell teknologi som sørger for effektiv håndtering av varene, fra handlekurv til transport til kunden. Siste skudd på stammen er helautomatiske roboter for hulter-til-bulter-plukking og best mulig plassering i kundeeskene, drevet av kunstig intelligens.

Første produksjon av norske havredrikker gjennom smart samarbeid

Første produksjon av norske havredrikker gjennom smart samarbeid

Norgesmøllene tar med seg forbehandlet, norsk havre fra møllene i Skien over Oslofjorden for produksjon av havredrikker hos NEN-produkter AS i Fredrikstad. Et flunkende nytt produksjonsanlegg er koplet til eksisterende tapperi, pakkeri og logistikkfunksjoner.

Tar trykk- og nivåmåling til skyene

Tar trykk- og nivåmåling til skyene

BRANDSTORY (Betalt innhold) 

VEGA holder standen som markedsleder og trendsetter innen radar nivåmåling. Samtidig øker selskapet trykket på trykkmålinger. Og uansett måleprinsipp slår selskapet et slag for skyuniverset MyVEGA.

Sømløst i tid og rom, digitalt fra A til Å

Sømløst i tid og rom, digitalt fra A til Å

NFEA-konferansen ”digitalisering i automatiseringsdomenet 2025” bød på teknologiske fremskritt for digitalisering av operasjonell- og informasjonsteknologi fra vugge til grav. Digitale modeller og tvillinger og kommunikasjonsteknologi står i sentrum.