ABB GCP-100

ABB lanserer gasskromatograf med innebygd cybersikkerhet

ABB har lansert GCP100 – verdens første gasskromatograf med integrert cybersikkerhet. Den nye modellen setter en ny standard for prosessanalyse og datasikkerhet i kritiske industrier som naturgass, biogass, olje og petrokjemi.

Med GCP100 introduserer ABB et instrument som kombinerer høy målenøyaktighet med moderne digitale funksjoner, inkludert integrert Wi-Fi og kryptering. Dermed slipper brukerne å koble enheten til tredjepartsutstyr, noe som reduserer risikoen for sikkerhetshull. Dette er spesielt viktig i kritiske infrastruktursektorer hvor konfidensialitet og pålitelighet er avgjørende.

 

Ifølge ABB reduserer den nye plattformen vedlikeholdsrelatert nedetid med opptil 75 prosent, blant annet gjennom en patentert modulær design, dynamiske QR-koder og støtte for AI-drevne tjenester. Instrumentet er også utviklet med fokus på energieffektivitet, og trekker bare 12 watt – et bidrag både til reduserte driftskostnader og lavere klimafotavtrykk.

 

– Vi har jobbet målrettet for å utvikle en løsning som industrien kan stole på i årene fremover. GCP100 markerer starten på vår nye GCPro-serie, som skal bli en referanse innen prosessanalyse, sier Jean-René Roy, Global Business Line Manager i ABB Measurement & Analytics.

 

Med et temperaturområde på 60–100 °C og et deteksjonsområde ned til 1 ppm, kan GCP100 håndtere et bredt spekter av bransjer og applikasjoner. Løsningen er dessuten tett integrert med ABBs digitale økosystem, inkludert My Measurement Assistant+ og ABB Ability™ Genix Copilot, som gir brukerne enkel tilgang til dokumentasjon, feilkoder og reservedelsinformasjon.

 

Lanseringen av GCP100 viser hvordan ABB kombinerer prosessanalyse, digitalisering og cybersikkerhet i én og samme plattform – et tydelig signal om at industrien nå går inn i en ny fase hvor datasikkerhet og effektivitet må ses i sammenheng.

Tar trykk- og nivåmåling til skyene

Tar trykk- og nivåmåling til skyene

VEGA holder standen som markedsleder og trendsetter innen radar nivåmåling. Samtidig øker selskapet trykket på trykkmålinger. Og uansett måleprinsipp slår selskapet et slag for skyuniverset MyVEGA.

Sømløst i tid og rom, digitalt fra A til Å

Sømløst i tid og rom, digitalt fra A til Å

NFEA-konferansen ”digitalisering i automatiseringsdomenet 2025” bød på teknologiske fremskritt for digitalisering av operasjonell- og informasjonsteknologi fra vugge til grav. Digitale modeller og tvillinger og kommunikasjonsteknologi står i sentrum.

Rolf Skatvedt, Total Fiscal Metering

Rolf Skatvedt, Total Fiscal Metering

Sørger for mesterlige mengdemålinger

Det er neppe noen som slår Rolf Skatvedt (67) på kompetanse innen fiskale mengdemålinger av olje og gass – som gir riktig avregning av store verdier for operatører og myndigheter. Men at han ble ekspert på fiskale- og kjøp og salgssystemer i olje og gassindustrien skjedde ved en tilfeldighet for mer enn 40 år siden.

Jan Huus, Beckhoff

Beckhoff styrker satsingen på Vestland

Beckhoff Automation AS har ansatt Jan Huus som ny salgsingeniør med base i Bergen. Han vil få et særlig ansvar for kundeoppfølging og videre utvikling av relasjoner i Vestland-regionen.

Med ansettelsen av Jan styrker Beckhoff sin tilstedeværelse på Vestlandet og satser ytterligere på tett kundedialog, teknisk rådgivning og skreddersydde løsninger for industrien.