Nexans HVDC kabel crop

Kablene vil bli utviklet, testet og produsert på Nexans anlegg i Halden.

Verdens lengste sjøkabel med Nexans’ HVDC-kabelteknologi

Sammenkoblingen av kraftsystemene under Nordsjøen vil gjøre det mulig for Norge og Storbritannia å utveksle opptil 1400 MW med grønn energi fra og med 2021.

Statnett SF og National Grid har tildelt Nexans en kontrakt til en verdi av rundt 340 millioner euro for å levere sjøkabelen på norsk side.

Oslo, 14. juli 2015 – NSN-kabelen under Nordsjøen vil gjøre det mulig å utveksle grønn energi mellom de nordiske og britiske markedene gjennom et system som omfatter 730 km med høyspente sjøkabler (HVDC-kabler), og Nexans skal designe, produsere og installere hoveddelen på norsk side. Det 1400 MW-kabelsystemet, som består av to 525 kV kabler, skal etter planen ferdigstilles i 2021. Nexans’ kontrakt med Statnett SF og National Grid er verdsatt til 340 millioner euro.

Norge og Storbritannia planlegger å generere mer kraft fra fornybare kilder for å oppfylle begge lands nasjonale og internasjonale mål for fornybar kraftproduksjon og klimaendringer. NSN-kabelen utvikles i et samarbeid mellom Statnett og Storbritannias National Grid.

Kabelen er designet for å bidra til å øke mulighetene for utveksling av fornybar energi.
Når produksjonen av vindkraft i Storbritannia er høy, kan Norge importere kraft til en lavere pris enn i det nordiske markedet og dermed spare vann i landets vannkraftmagasiner. I perioder med lite vind i Storbritannia kan landet importere norsk vannkraft til en lavere pris og samtidig sikre kraftforsyningen.

NSN-kabelen vil gå fra Blyth i Northumberland på nordøstkysten av Storbritannia til Kvilldal i Rogaland på norsk side. HVDC-omformerstasjoner på hver side vil koble kabelen til kraftnettet på land.

Nexans er tildelt kontraktene for Lot 1 i NSN Link – den delen av kabelen som går i fjorden, samt tunneldelen og landkabelen som oppretter landforbindelse på norsk side. Med to kabelsubsystemer omfatter kontrakten design, produksjon og legging av rundt regnet 500 km med HVDC massekabler på dyp ned til 600 meter utenfor kysten av Norge. Kablene vil bli lagt av Nexans’ eget kabelleggingsfartøy, C/S Nexans Skagerrak, og gravd ned og beskyttet på havbunnen med Nexans’ Capjet-system og steindumping. Nexans skal også levere en kortere kabellengde til landforbindelsen.

Nexans' kabler kommer til å ha den samme pålitelige og veldokumenterte designet som den som ble brukt i Skagerrak 4-prosjektet, da en 140 km lang HVDC-sjøkabel ble lagt mellom Danmark og Norge. Det var også dette designet som ble valgt ut til det pågående NordLink-prosjektet som skal koble sammen de norske og tyske kraftnettene.

- Nexans er glad for å spille en viktig rolle i utbyggingen av NSN-kabelen, som vil bli verdens lengste undersjøiske strømkabel, sier Dirk Steinbrink, Nexans' Senior Executive Vice President High Voltage & Underwater Cables.

Arnaud Poupart-Lafarge, Nexans' Chief Executive Officer legger til: - Med tanke på at vi tidligere i år ble tildelt en større kontrakt for NordLink mellom Norge og Tyskland, er tildelingen av denne kontrakten en ytterligere bekreftelse på Nexans' ledende rolle innenfor HVDC-kabelteknologi i forbindelse med Europas voksende nett av undersjøiske kabelforbindelser. Vi er stolte over å kunne meddele at vi med denne nye ordren har nådd en samlet ordrereserve på 2 milliarder euro.

NSN Link-kablene vil bli utviklet, testet og produsert på Nexans' anlegg i Halden.

 

Boksen går hos Farris

Boksen går hos Farris

Fjorårets nye bokselinje sender produksjonen av Farris til nye høyder. Men selv om tappemaskinen som spruter ut nærmere ti fulle bokser i sekundet kalles hjertet i anlegget, er god måleteknikk i mikserne selve hjernen. For det er nøyaktige mengdemålere som er kilden til riktige og stabile smaksopplevelser.

Siemens Innovation Days

Siemens Innovation Days: Heldigitalt fra A til Å, nesten!

Selv om innovasjonsdagene hos Siemens i slutten av 2025 stod i digitaliseringens navn, er ryktet om maskinvarens død innen automatisering sterkt overdrevet. Datasikkerhet, kunstig intelligens og digitalisering generelt var høyt på agendaen, men deltagerne fikk også servert fysiske godbiter.

02 EF Profil

Den europeiske automatiseringshjelperen fra Rafnes

Jan Grønlid (60) har en sentral rolle som Project Automation Manager hos Ineos Inovyn. Han ukependler til selskapets anlegg på tvers av Europa og løser kontrollsystemutfordringer med norsk bedriftskultur hvor dyp relasjonsbygging med kollegaer står høyt i kurs. 

HIMA Seafood

Hima Seafood: I verdensklasse på bærekraft og avansert teknologi

Fisken er naturligvis sjefen i verdens største landbaserte oppdrettsanlegg for ørret. Men, avansert måleteknikk, styring, overvåking og røkting er avgjørende for trygg og god oppvekst.