
Skal vi virkelig vente til 2050 før vi slutter å bruke verdens mest skadelige klimagass
Selv om EU har vedtatt et totalforbud mot SF6-gass innen 2050, er det ingen grunn til å vente med å ta i bruk grønnere alternativer. Fredric Carlsson i energistyringsselskapet Eaton har en klar oppfordring til bransjen om å ta grep – helst i går.
– FN har kjent til SF6 sin skadelige klimapåvirkning i årevis, men gassen har levd et stille liv som isolasjonsmiddel i våre mellomspenningsanlegg, sier Fredric Carlsson. Han jobber som direktør for nærings- og industribygg i Eaton Norge.
Selv om F-gassforbudet er positivt, er 2050 langt unna. Heldigvis har Europarådet og EU-parlamentet blitt enige om å forby SF6-gass i alt nyinstallert elektrisk koblingsutstyr opp til og med 24 kV i hele EU fra 2026.
– Det er et svært viktig vedtak, men likevel: Kun én kilo SF6-gass tilsvarer mer enn 25 tonn CO2, forklarer Carlsson.
Verdens mest potente klimagass
SF6-gassens drivhuseffekt varer i opptil 3200 år når den først slipper ut i atmosfæren. Norge, verdenskjent for sin vannkraft og sine ambisiøse klimamål, har en risiko for ytterligere global oppvarming i utstyret energisektoren bruker.
– Det er utslipp som dessuten er helt unødvendige. Vi har allerede flere gode og velprøvde alternativer til SF6-holdig utstyr på det norske markedet, sier han.
Carlsson har jobbet med SF6-frie løsninger i mer enn 10 år og ser nå en betydelig bevegelse mot grønn kraftforsyning i bransjen.
– For hva hjelper det med grønn energi, hvis det fortsatt er klimaskadelig gass i distribusjonsnettets komponenter, spør Carlsson retorisk.
De små og mellomstore nettselskapene investerer allerede i SF6-fritt utstyr. Likevel er det fortsatt mørke flekker på kartet, ifølge Carlsson:
– Vi må få med oss alle de store spillerne hvis vi virkelig skal eliminere SF6-gass i den norske kraftbransjen.
Han stiller seg uforstående til hvorfor de store aktørene nøler:
– Det er faktisk ikke dyrere å distribuere elektrisitet uten SF6-gass – for de nye anleggene er ofte billigere i drift og har lengre levetid.
Ingen grunner til å vente
Rett nok har ikke EUs totalforbud mot F-gasser og SF6-gass i mellomspenningsutstyr trådt i kraft ennå. Carlsson fremholder likevel at det må være mulig for kraftbransjen å ta grep – egentlig allerede i går – også før det faktisk blir forbudt.
– Vi trenger virkelig at de store kraftselskapene begynner å inkludere SF6-frie løsninger i sine anbud og utstyr allerede nå. For vi vet at forbudet kommer, og vi vet at det kommer snart. Det er ingen grunn til å vente på at EU skal si stopp.
Ny utgave av AMNYTT magasin
Møte nestorene Sæland og Borchsenius i videointervju. Les vårt profilintervju med Trygve Dirdal, fagleder instrumentering i Equinor. Vi skriver også om sensorer som forstår og roboter som beskytter – industrien tar nye steg mot smartere, tryggere og grønnere produksjon.
Emerson utvider AI-porteføljen for tryggere og mer forutsigbar automatisering
Emerson har lansert nye AI-løsninger rettet mot industriell automatisering, med særlig vekt på driftssikkerhet og anvendbarhet i virksomhetskritiske systemer.
Pepperl+Fuchs lanserer nye IO-Link huber
Med bruk av IO-Link-huber er mange teknologiske begrensninger en saga blott: de tillater blandet drift av IO-Link-enheter og binære standardsensorer/aktuatorer på en og samme IO-Link-master. De nye IO-Link-hubene i G11- og G16-serien fra Pepperl+Fuchs representerer en spesielt robust og kostnadseffektiv løsning, og gir brukerne størst mulig fleksibilitet i systemplanleggingen.
Ny direktør for industriell automatisering i Schneider Electric Norge
Camila Medina (33) tiltrer 1. juni som direktør for industriell automatisering i Schneider Electric Norge. Hun kommer fra stillingen som strategileder for Norden og Baltikum i samme selskap og har tidligere erfaring fra både Statkraft og Schneider Electric.