Steut_Ex solenoid interlocks_Ex STM 515 crop

Robust, kompakt, Ex-kompatibel og med mange valgfrie funksjoner: ny serie med Ex magnetsperrer

steute Schaltgeräte presentere et nytt tillegg til produktsortimentet: Ex STM 515-serien med Ex-magnetlåser med ATEX- og IECEx-godkjenninger. Magnetsperres oppgave er å holde vaktdører og vedlikeholdsklaffer låst til farlige bevegelser inne i maskiner og anlegg har stoppet helt opp. 

Disse nye Ex magnetsperrene, som forhandles av Elteco, har et robust formstøpt aluminiumskabinett som sikrer holdbarhet selv med ekstrem slitasje. Flere belegg (passivering, grunning, pulverlakkering) garanterer en høy grad av korrosjonsbeskyttelsesklasser IP66/67. De elektriske tilkoblingene er godt beskyttet inne i et terminalrom.

Ytterligere praktiske funksjoner i Ex STM 515-serien inkluderer et aktuatorhode som kan plasseres i trinn på 4 x 90o. Monteringen av sperren er dermed fleksibel, noe som sammen med den kompakte utformingen gjør installasjonen svært allsidig.

Like typisk for steute switchgear er en modulær design med en rekke tilleggsfunksjoner. Brukere kan for eksempel velge mellom prinsippet om lukket krets eller åpen krets, og kan også velge både en manuell utløsning (fra tilgangssiden) og en rømningsutløsning (fra faresiden).

De nye magnetsperrene i Ex STM 515-serien kan brukes i samsvar med ATEX/IECEx-godkjenningene i Ex-sonene 1 og 2 (gass Ex), samt 21 og 22 (støv Ex). Typiske bruksområder som steute hadde i tankene i utviklingsfasen inkluderer vaktdører og vedlikeholdsklaffer på blandebatterier og screeningmaskiner, samt pakkeanlegg for pulverisert eller støvete varer. Dette gjør Powtech 2023 til det perfekte stedet for lanseringen av disse nye Ex-sikkerhetsbryterenhetene

Jakten på ny teknologi gir topplassering i VA

Jakten på ny teknologi gir topplassering i VA

Aurskog-Høland kommune er blant landets mest fremoverlente på teknologi. Det gir innbyggerne god verdi for de kommunale avgiftene, noe topplasseringer i barometeret for bærekraftige vann- og avløpstjenester stadig bekrefter.

Robot skal gjøre smelteverk mer effektive og bærekraftige

Robot skal gjøre smelteverk mer effektive og bærekraftige

På smelteverk strømmer flytende metall fra store smelteovner. Det manuelle arbeidet har vært svært krevende, og forbundet med risiko for de de som jobber der. TappingMate er en robot som tar mennesket ut av tappesonen.

– Det er et tøft miljø, vi har holdt på i fem år med å utvikle løsninger for smelteverk og tapping av metall. Med maskinsyn, sensorikk og automatisering vil roboten skape en bedre arbeidshverdag for ansatte, redusere utslipp og gjøre industrien mer lønnsom, sier Bjørn Audun Risøy, leder for innovasjon og utvikling i Momek, og daglig leder i Momek TappingMate AS.

Mercedes-Benz bruker humanoid robot i produksjonen

Mercedes-Benz bruker humanoid robot i produksjonen

Den tyske bilprodusenten tester for tiden bruken av humanoide robot ved Digital Factory Campus i Berlin. "Apollo" transporterer komponenter til produksjonslinjen, og lærer seg å jobbe autonomt.

KROHNE-teknologi måler verdier for en halv milliard daglig på Mongstad

KROHNE-teknologi måler verdier for en halv milliard daglig på Mongstad

Avansert måleteknologi sørger for svært nøyaktige målinger av oljen som eksporteres fra Norge, for riktig avregning til kunder og beskatning til staten.