AQ7290-seriens optiske tidsdomenereflektometer.

Nytt OTDR fra Yokogawa

Yokogawa Test & Measurement Corporation lanserer AQ7290-serien, et svært pålitelig og nøyaktig felttestinstrument for optisk fiber som vil lette konstruksjonen og vedlikeholdet av raskt voksende optiske kommunikasjonsnettverk. AQ7290 er utstyrt med nye funksjoner som forbedrer betjening og brukervennlighet. Seks standard- og høyytelsesmodeller er tilgjengelige i serien, og tilbyr et utvalg av to eller tre bølgelengder for å dekke et bredt spekter av fiberoptiske installasjons- og vedlikeholdsmålingsbehov.

Utviklingsbakgrunn

Som flaggskipmodellen i selskapets OTDR-serie, er AQ7290-serien utviklet for å forbedre påliteligheten og brukervennligheten under installasjon og vedlikehold av optiske fibernettverk.

– Feltteknikere er avhengige av raske og presise målinger, sier Terry Marrinan, VP Global Sales & Marketing, Yokogawa Test & Measurement. – Under utviklingsprosessen sørget vi for at den nye serien ville være i stand til å gi kundene høye nivåer av pålitelighet, bearbeidbarhet og brukervennlighet, noe som gjør måling av fiberoptikk enklere enn noen gang før.

Hovedfunksjoner

1. Designet for enkel bruk i felten

En robust design og stabil drift sikrer pålitelige måleresultater selv under de tøffeste feltforholdene. Fra et brukbarhetsperspektiv er AQ7290 måleklar på mindre enn 10 sekunder etter oppstart, noe som bidrar til effektiv arbeidsflyt.

I tillegg til det konvensjonelle kontrollsystemet med dreieknapper og maskinvaretaster, støtter multi-touch-skjermen intuitiv betjening og forbedret brukervennlighet gjennom et fornyet grafisk brukergrensesnitt. Spesielt betyr tillegget av en forenklet OTDR-modus at selv brukere som ikke er vant til OTDR-instrumenter, med letthet kan utføre målinger med et enkelt trykk på en knapp. I tillegg indikerer et popup-vindu tydelig neste operasjon, noe som reduserer arbeidsbelastningen for feltteknikere.

Tillegget av en USB Type-C-port for en likestrømforsyning eliminerer behovet for en dedikert AC-adapter. AQ7290 kan også drives fra et USB Power Delivery-kompatibelt mobilbatteri, noe som gjør det mulig å svare på plutselige serviceanrop med full trygghet.

2. Forbedret OTDR-ytelse for større nøyaktighet

Når det gjelder OTDR-funksjonalitet, har Yokogawa forbedret det dynamiske området, noe som muliggjør måling over en lengre avstand enn noen gang før. En forbedring av dynamisk rekkevidde på opptil 2 desibel i forhold til forrige generasjon AQ7280-serien er nå tilgjengelig for alle seks modellene i AQ7290-serien.

Nytt er også støtte for høyreflekterende sanntidsmåling, der kvaliteten på den viste bølgeformen vektlegges, og oppdateringer gjøres mens bølgeformen vises med høy nøyaktighet. Dette gjør det mulig å måle ytterst på langdistanseruter og multi-branch splittere, som ikke var synlige med konvensjonell sanntidsmåling.

3. Fjernbetjening med utvidet tilkobling

Tilkoblingen er også forbedret med AQ7290-serien. Ved å koble til en trådløs LAN-adapter kan teknikere betjene og kommunisere med OTDR fra kontoret eller hjemmet via en ekstern terminal. AQ7290 er også kompatibel med LTE USB-dongler, som tillater fjernkontroll selv uten en Wi-Fi-ruter.

Store markedsmål

• Telekommunikasjonsoperatører

• Byggefirmaer for telenett

• Nettverkstjenesteleverandører for strøm, kabel-TV, jernbaner og andre

Applikasjoner

• Installasjon og vedlikehold av optisk fiber, inkludert langdistansefibre som fungerer som metro/kjernenett mellom bygninger og byer

Emerson AI

Emerson utvider AI-porteføljen for tryggere og mer forutsigbar automatisering

Emerson har lansert nye AI-løsninger rettet mot industriell automatisering, med særlig vekt på driftssikkerhet og anvendbarhet i virksomhetskritiske systemer.

Pepperl+Fuchs G11

Pepperl+Fuchs lanserer nye IO-Link huber

Med bruk av IO-Link-huber er mange teknologiske begrensninger en saga blott: de tillater blandet drift av IO-Link-enheter og binære standardsensorer/aktuatorer på en og samme IO-Link-master. De nye IO-Link-hubene i G11- og G16-serien fra Pepperl+Fuchs representerer en spesielt robust og kostnadseffektiv løsning, og gir brukerne størst mulig fleksibilitet i systemplanleggingen.

Camila Medina, foto: Schneider Electric

Ny direktør for industriell automatisering i Schneider Electric Norge

Camila Medina (33) tiltrer 1. juni som direktør for industriell automatisering i Schneider Electric Norge. Hun kommer fra stillingen som strategileder for Norden og Baltikum i samme selskap og har tidligere erfaring fra både Statkraft og Schneider Electric.

Jarle, Ådne og Bjørn-åge. Foto: AxFlow

AxFlow AS overtar distribusjonen av Richter Process Pumps & Valves i Norge

AxFlow AS styrker sin satsing på industrielle væskehåndteringssystemer ved å bli ny norsk distributør av de tyske kvalitetsproduktene fra Richter Process Pumps & Valves.