
HydrogenPro bekrefter FEED-studie med Fortum og SSAB på 700MW fabrikk
HydrogenPro deltar som en del av Fortums FEED-studie, lansert tidligere i år. Fortum, et nordisk energiselskap fra Finland, og SSAB, en svensk stålprodusent, skal utforske mulighetene for å produsere direkte redusert jern med grønt hydrogen i Raahe, Finland.
Fossilfri jernsvamp er et viktig skritt på veien for å avkarbonisere stålindustrien. Den lanserte FEED-studien inkluderer å utforske muligheten for et hydrogenproduksjonsanlegg med en kapasitet på 700 MW. HydrogenPros del av FEED-studien er på minst 200 MW. Studien forventes å være fullført i første kvartal 2024, med endelig investeringsbeslutning forventet i andre halvdel av 2024.
– Vi er glade for å kunngjøre at vi er en del av denne FEED-studien, som manifesterer HydrogenPros sterke posisjon innen det grønne hydrogenområdet i Europa. Å levere vår ledende storskala elektrolysørteknologi til et helnordisk prosjekt er veldig spennende, og vi håper at Norden vil være en ledende aktør i hydrogenverdenen i fremtiden, sier administrerende direktør i HydrogenPro, Jarle Dragvik, og fortsetter:
– Stålindustrien regnes som en av de seks vanskelige sektorene på veien mot en lav- karbonsamfunnet, og vi er stolte av å samarbeide med Fortum og SSAB for å utforske hvordan grønt hydrogen kan bidra til avkarbonisering av stålproduksjon.
Les mer om FEED-studien på Fortums nettside: Fortum utforsker forutsetninger for fossilfri hydrogenproduksjon ved SSABs anlegg i Raahe
Dette er den andre FEED-studien rapportert av HydrogenPro den siste måneden, og selskapets pågående FEED-studier utgjør nå mer enn 1,2 GW.
Ny utgave av AMNYTT: Fra gode målinger til intelligent industri
Den nye utgaven av AMNYTT Magasin tar leserne med inn i norsk prosessindustri – fra instrumentering og prosesstyring til smart vedlikehold, digitale tvillinger, KI og avansert robotikk. Vi besøker blant annet Yara Porsgrunn, Borregaard og Glencore Nikkelverk.
Helautomatisert salatproduksjon
For å brødfø en voksende befolkning må matproduksjonen globalt øke dramatisk – samtidig må miljøpåvirkningen fra jordbruket reduseres. Tørke i Spania gir mindre tilgang på salat for norske aktører og tørke, oversvømmelse og andre klimarelaterte hendelser vil skje hyppigere i årene som kommer. Avisomos helautomatiserte system for vertikal dyrking løser flere av landbrukets største utfordringer.
– Vi bygger det som blir norges første helautomatiserte plantefabrikk, der hele prosessen fra frøet blir sådd til produktet forlater fabrikken foregår ved hjelp av roboter, sier Morten Dahl, CTO i Avisomo.
Redder jorda med damp og innovativ teknologi
SoilSteam Internationals avanserte maskiner redder uren jord fra deponi. Ren damp fra avansert teknologi og automatisering gjør susen for å sterilisere jorda.
Mesternes malingsmester
Et av Jotuns produksjonsanlegg i Sandefjord skal være verdens mest effektive malingfabrikk. Høy automatiseringsgrad, smarte maskinløsninger, enhetlig maskinstyring og sentralt batch-kontrollsystem er sentrale ingredienser.











