
HydrogenPro bekrefter FEED-studie med Fortum og SSAB på 700MW fabrikk
HydrogenPro deltar som en del av Fortums FEED-studie, lansert tidligere i år. Fortum, et nordisk energiselskap fra Finland, og SSAB, en svensk stålprodusent, skal utforske mulighetene for å produsere direkte redusert jern med grønt hydrogen i Raahe, Finland.
Fossilfri jernsvamp er et viktig skritt på veien for å avkarbonisere stålindustrien. Den lanserte FEED-studien inkluderer å utforske muligheten for et hydrogenproduksjonsanlegg med en kapasitet på 700 MW. HydrogenPros del av FEED-studien er på minst 200 MW. Studien forventes å være fullført i første kvartal 2024, med endelig investeringsbeslutning forventet i andre halvdel av 2024.
– Vi er glade for å kunngjøre at vi er en del av denne FEED-studien, som manifesterer HydrogenPros sterke posisjon innen det grønne hydrogenområdet i Europa. Å levere vår ledende storskala elektrolysørteknologi til et helnordisk prosjekt er veldig spennende, og vi håper at Norden vil være en ledende aktør i hydrogenverdenen i fremtiden, sier administrerende direktør i HydrogenPro, Jarle Dragvik, og fortsetter:
– Stålindustrien regnes som en av de seks vanskelige sektorene på veien mot en lav- karbonsamfunnet, og vi er stolte av å samarbeide med Fortum og SSAB for å utforske hvordan grønt hydrogen kan bidra til avkarbonisering av stålproduksjon.
Les mer om FEED-studien på Fortums nettside: Fortum utforsker forutsetninger for fossilfri hydrogenproduksjon ved SSABs anlegg i Raahe
Dette er den andre FEED-studien rapportert av HydrogenPro den siste måneden, og selskapets pågående FEED-studier utgjør nå mer enn 1,2 GW.
Lars Gunnar Vik styrker innesalget hos Vega Norge
Lars Gunnar Vik er ansatt som salgsingeniør i Vega Norges salgsteam, med fokus på innesalg innen nivå- og trykkinstrumentering.
Bjørnar Stenseth ansatt som prosjektleder i Vega Norge
Vega Norge har ansatt Bjørnar Stenseth som prosjektleder i selskapets prosjektavdeling. Stenseth kommer inn med solid erfaring fra teknisk salg og prosjektarbeid innen subsea, marine samt olje- og gassindustrien.
Emerson lanserer oppgradert AMS Trex – raskere feltarbeid med sertifisert kalibrering
Den nyeste versjonen av AMS Trex Device Communicator gir feltpersonell raskere og mer presis kommunikasjon med feltinstrumenter, styrket sikkerhet og støtte for sertifisert kalibrering.
Phoenix Contact styrker salgsteamet
Phoenix Contact har ansatt Thomas Pettersen i rollen som Sales Responsible Distribution. Thomas tiltrådte stillingen i november og vil ha ansvar for å videreutvikle samarbeidet med våre distribusjonspartnere.











