
Goodtech og Wacker Chemicals fortsetter transformasjonen på Holla
Wacker Chemicals Norway AS har nylig valgt Goodtech til å gjennomføre oppgradering av kraftforsyning, samt kompensering og filtrering av strøm på sitt anlegg på Holla Industripark. Oppgraderingen muliggjør en fremtidig økning i effekt på ovn 4, samt fornyelse av all elektrisk utrustning, forbedret instrumentering, visualisering og kontroll av bryterne sammenlignet med dagens løsning.
Løsningen skal øke evnen til å utnytte ren energi på Wacker Chemical sitt anlegg og minimere effekttap.
Kontrakten er i størrelsesorden 27 MNOK, og innebærer ansvar for engineering, prosjektering, innkjøp og commissioning i prosjektet som forventes ferdigstilt sommeren 2025.
Wacker Chemicals Norway AS har samtidig signert service- og supportavtale med Goodtech som innebefatter alle verkets vern- og kontrollanlegg.
"Wacker Chemicals har i mange år samarbeidet med Goodtech og opplever selskapet som en forutsigbar partner som forstår våre transformasjonsbehov og evner å løse disse på en effektiv og god måte", sier Torbjørn Halland, Administrerende direktør hos Wacker Holla.
Konsernsjef Margrethe Hauge understreker videre:
"Det er med stor glede vi har blitt valgt som partner for dette spennende prosjektet, som ikke bare vil styrke kraftforsyningen til ovn 4, men også legge grunnlaget for fremtidig vekst og digitalisering hos Wacker. Vårt nære samarbeid med Wacker Chemicals Holla de siste årene har gitt oss verdifull innsikt i deres drift og behov, og det er ekstra gledelig at de på nytt velger Goodtech som sin samarbeidspartner for å fortsette med sin effektivisering av driften."
Fiskelykke uten lus i lukkede anlegg, hvor også miljøet vinner
Verdens største lukkede oppdrettsanlegg reiser seg i Bamble. Automatiseringen må også være i verdensklasse for god fiskehelse og pålitelig drift av den flytende «globen» som rommer 30 000 m3.
Yara løfter anleggene i Porsgrunn opp i skyene
Gjødselprodusenten er i gang med en nettbasert, digital tvilling av fabrikkene på Herøya. Automatisk oppdatering i sanntid, lav brukerterskel og enkel tilgang til detaljert informasjon gir både bedre beslutninger, ditto samarbeid og økt oppetid.
Siemens Innovation Days: Fra automatisering til autonom produksjon
Årets innovasjonsdager hos Siemens stod igjen i digitaliseringens navn med vyer om autonom produksjon, men selskapet har ikke lagt bort utviklingen av maskinvare for automatisering. For selv om budskap som mer programvare, kunstig intelligens og datasikkerhet fikk mest plass fra podiet, fristet den tilhørende minimessen med fysiske godbiter.
Komplett logistikkautomatisering, nå med KI-drevne roboter
Den fysiske delen av Norges største nettbutikk, Komplett, er full av avansert, industriell teknologi som sørger for effektiv håndtering av varene, fra handlekurv til transport til kunden. Siste skudd på stammen er helautomatiske roboter for hulter-til-bulter-plukking og best mulig plassering i kundeeskene, drevet av kunstig intelligens.











