
Ex-posisjons switch i kompakt design
Funksjonene til en ny serie Ex- posisjons switcher som for tiden lanseres av Steute-forretningsdivisjonen Controltec, inkluderer fleksibel og direkte integrering i maskin- og anleggsskap innenfor Ex-sonene 1 og 21. Ex ES 97-serien er basert på Ex 97-serien med posisjonsbrytere. Denne serien er allerede godt etablert innen komplekse bruksområder, spesielt eksplosjonssoner, og har dimensjoner til EN 50047.
Koblingssystemet i denne serien (langsom handling, 1 NC / 1NO, positiv brudd NC-kontakt) er ekstremt robust og holdbart. Det separate klemmerommet til tenningsbeskyttelsesklasse Ex e muliggjør fleksibel tilkobling av kabler direkte inne i terminalrommet til kommandoenheten. Takket være dimensjonenes kompakthet (installasjonsdiameter bare 22,5 mm) er Ex- posisjons switchene enkle å integrere i den omkringliggende strukturen.
De nye Ex- posisjons switchene er i utgangspunktet tilgjengelige i tre versjoner: med en trykknapp, en låsevelger og en standardkompatibel nødstoppknapp. Alle varianter er egnet for bruk i Ex-soner 1 og 21 (gass Ex og støv Ex). Ytterligere aktuatorvarianter er tilgjengelige på forespørsel.
Denne Ex ES 97-serien kompletterer perfekt Steute Controltec-serien av posisjons switcher for eksplosive soner. Hittil har brukerne kunnet velge mellom Ex 14-serien med tilkoblingskabel og Ex BF 80 i et robust plastkabinett med et terminalrom. Nå er et tredje alternativ også tilgjengelig.
Tar trykk- og nivåmåling til skyene
VEGA holder standen som markedsleder og trendsetter innen radar nivåmåling. Samtidig øker selskapet trykket på trykkmålinger. Og uansett måleprinsipp slår selskapet et slag for skyuniverset MyVEGA.
Sømløst i tid og rom, digitalt fra A til Å
NFEA-konferansen ”digitalisering i automatiseringsdomenet 2025” bød på teknologiske fremskritt for digitalisering av operasjonell- og informasjonsteknologi fra vugge til grav. Digitale modeller og tvillinger og kommunikasjonsteknologi står i sentrum.
Rolf Skatvedt, Total Fiscal Metering
Sørger for mesterlige mengdemålinger
Det er neppe noen som slår Rolf Skatvedt (67) på kompetanse innen fiskale mengdemålinger av olje og gass – som gir riktig avregning av store verdier for operatører og myndigheter. Men at han ble ekspert på fiskale- og kjøp og salgssystemer i olje og gassindustrien skjedde ved en tilfeldighet for mer enn 40 år siden.
Beckhoff styrker satsingen på Vestland
Beckhoff Automation AS har ansatt Jan Huus som ny salgsingeniør med base i Bergen. Han vil få et særlig ansvar for kundeoppfølging og videre utvikling av relasjoner i Vestland-regionen.
Med ansettelsen av Jan styrker Beckhoff sin tilstedeværelse på Vestlandet og satser ytterligere på tett kundedialog, teknisk rådgivning og skreddersydde løsninger for industrien.











