
Ex-posisjons switch i kompakt design
Funksjonene til en ny serie Ex- posisjons switcher som for tiden lanseres av Steute-forretningsdivisjonen Controltec, inkluderer fleksibel og direkte integrering i maskin- og anleggsskap innenfor Ex-sonene 1 og 21. Ex ES 97-serien er basert på Ex 97-serien med posisjonsbrytere. Denne serien er allerede godt etablert innen komplekse bruksområder, spesielt eksplosjonssoner, og har dimensjoner til EN 50047.
Koblingssystemet i denne serien (langsom handling, 1 NC / 1NO, positiv brudd NC-kontakt) er ekstremt robust og holdbart. Det separate klemmerommet til tenningsbeskyttelsesklasse Ex e muliggjør fleksibel tilkobling av kabler direkte inne i terminalrommet til kommandoenheten. Takket være dimensjonenes kompakthet (installasjonsdiameter bare 22,5 mm) er Ex- posisjons switchene enkle å integrere i den omkringliggende strukturen.
De nye Ex- posisjons switchene er i utgangspunktet tilgjengelige i tre versjoner: med en trykknapp, en låsevelger og en standardkompatibel nødstoppknapp. Alle varianter er egnet for bruk i Ex-soner 1 og 21 (gass Ex og støv Ex). Ytterligere aktuatorvarianter er tilgjengelige på forespørsel.
Denne Ex ES 97-serien kompletterer perfekt Steute Controltec-serien av posisjons switcher for eksplosive soner. Hittil har brukerne kunnet velge mellom Ex 14-serien med tilkoblingskabel og Ex BF 80 i et robust plastkabinett med et terminalrom. Nå er et tredje alternativ også tilgjengelig.
Innovativ arkitektur gir stor fleksibilitet i utvikling av nye funksjoner
Ulmatec leverer sentralvarmeanlegg til skip, der distribusjonen i flere år har vært automatisert. Det er viktig at systemene fungerer optimalt, og at man kan implementere nye løsninger. I samarbeid med Schneider Electric utvikler sunnmørsbedriften nå en helt ny IT-arkitektur.
– Teknologien utvikles fort, derfor ønsket vi en løsning som gjør det enklere å oppdatere systemer, sier Simon Blindheim, Lead software engineer i Ulmatec Pyro AS.
Fiskelykke uten lus i lukkede anlegg, hvor også miljøet vinner
Verdens største lukkede oppdrettsanlegg reiser seg i Bamble. Automatiseringen må også være i verdensklasse for god fiskehelse og pålitelig drift av den flytende «globen» som rommer 30 000 m3.
Yara løfter anleggene i Porsgrunn opp i skyene
Gjødselprodusenten er i gang med en nettbasert, digital tvilling av fabrikkene på Herøya. Automatisk oppdatering i sanntid, lav brukerterskel og enkel tilgang til detaljert informasjon gir både bedre beslutninger, ditto samarbeid og økt oppetid.
Siemens Innovation Days: Fra automatisering til autonom produksjon
Årets innovasjonsdager hos Siemens stod igjen i digitaliseringens navn med vyer om autonom produksjon, men selskapet har ikke lagt bort utviklingen av maskinvare for automatisering. For selv om budskap som mer programvare, kunstig intelligens og datasikkerhet fikk mest plass fra podiet, fristet den tilhørende minimessen med fysiske godbiter.











