Steut Ex_command_device_Ex_ES_97 crop

Ex-posisjons switch i kompakt design

Funksjonene til en ny serie Ex- posisjons switcher som for tiden lanseres av Steute-forretningsdivisjonen Controltec, inkluderer fleksibel og direkte integrering i maskin- og anleggsskap innenfor Ex-sonene 1 og 21. Ex ES 97-serien er basert på Ex 97-serien med posisjonsbrytere. Denne serien er allerede godt etablert innen komplekse bruksområder, spesielt eksplosjonssoner, og har dimensjoner til EN 50047.

Koblingssystemet i denne serien (langsom handling, 1 NC / 1NO, positiv brudd NC-kontakt) er ekstremt robust og holdbart. Det separate klemmerommet til tenningsbeskyttelsesklasse Ex e muliggjør fleksibel tilkobling av kabler direkte inne i terminalrommet til kommandoenheten. Takket være dimensjonenes kompakthet (installasjonsdiameter bare 22,5 mm) er Ex- posisjons switchene enkle å integrere i den omkringliggende strukturen.

De nye Ex- posisjons switchene er i utgangspunktet tilgjengelige i tre versjoner: med en trykknapp, en låsevelger og en standardkompatibel nødstoppknapp. Alle varianter er egnet for bruk i Ex-soner 1 og 21 (gass Ex og støv Ex). Ytterligere aktuatorvarianter er tilgjengelige på forespørsel.

Denne Ex ES 97-serien kompletterer perfekt Steute Controltec-serien av posisjons switcher for eksplosive soner. Hittil har brukerne kunnet velge mellom Ex 14-serien med tilkoblingskabel og Ex BF 80 i et robust plastkabinett med et terminalrom. Nå er et tredje alternativ også tilgjengelig.

Phoenix Contact uskjermede kort-til-kort-kontakter

Uskjermede kort-til-kort-kontakter med 0,8 mm deling

Phoenix Contact presenterer de nye uskjermede kort-til-kort-kontaktene i FP 0,8 SL-serien for datahastigheter på opptil 52 Gbps. Kontaktene gir økt fleksibilitet i PCB-design takket være kompatibilitet med PCB-fotavtrykkene til de skjermede FP-0.8-versjonene. Designeren kan bytte mellom skjermede og uskjermede versjoner uten å måtte tilpasse kretskortlayouten.

Data senter. Foto: Scneider Electric

Nye referansedesign for AI-datasentre utviklet av Schneider Electric og NVIDIA

Schneider Electric lanserer sammen med NVIDIA to nye referansedesign for datasentre rettet mot kunstig intelligens (AI). Designene kombinerer styring av strøm og væskekjøling med overvåking gjennom NVIDIAs Mission Control-programvare.

Foto: Schneider Electric og Stefania Nilsen, Schneider Electric

Dr Wolfgang Drahm (til venstre) og Dr Alfred Rieder (i midten) har bygget opp et senter for pre-utvikling. Sammen med teamet sitt og kolleger i Endress+Hauser Flow – her representert ved Dr Vivek Kumar – utvikler de nye innovasjoner. Foto: Endress+Hau

Endress+Hauser: 25 år med innovasjon innen strømningsmåling

I Freising utenfor München har et lite, men høyst spesialisert utviklingsmiljø hos Endress+Hauser i 25 år bidratt til å flytte grensene for hva moderne strømningsmåling kan oppnå. Teamet på rundt 20 personer har hatt frihet til å eksperimentere, med ett mål for øyet: å skape praktisk nytte for prosessindustrien.

ABB GCP-100

ABB lanserer gasskromatograf med innebygd cybersikkerhet

ABB har lansert GCP100 – verdens første gasskromatograf med integrert cybersikkerhet. Den nye modellen setter en ny standard for prosessanalyse og datasikkerhet i kritiske industrier som naturgass, biogass, olje og petrokjemi.