P F Vinkelgiver crop

Sensorer plasseres i Ex d kapslinger og leveres ferdig sertifisert

Automatisering i Ex områder

De siste årene har automatiseringsgraden økt i mange industrielle anlegg takket være utvikling og innføring av nye teknologier som RFID, Vinkelgivere, Lidar-sensorer og posisjoneringssystemer basert på optisk av lesing av for eksempel datamatrix koder.

Bruk av disse teknologiene har også vært etterspurt i applikasjoner i eksplosjonsfarlige områder, men felles for mange av disse produktene er at de i liten grad er tilpasset og sertifisert for bruk i denne type områder, enten fordi volumet er for lavt til å dekke utviklingskostnader eller tekniske årsaker som gjør at sertifisering ikke er mulig.

Pepperl+Fuchs har to divisjoner, en med fokus på sensorteknologi og en med fokus på Ex beskyttelse. I et prosjekt der disse arbeider sammen har det blitt utviklet løsninger for mange av disse produktet. Kort fortalt vil det si at sensorer plasseres i Ex d kapslinger og leveres ferdig sertifisert som ett produkt klart for installasjon i Ex sone 1 eller 21.

For en av våre kunder i Norge har vi produsert en vinkelgiver i Ex d kapsling for deteksjon av kjettingstoppere. Tidligere ble dette gjort med enkle induktive givere, men dette viste seg å ikke være pålitelig nok, kunden ønsket en løsning med analog visning, 4-20 mA, av stopperens posisjon. Løsningen ble et standard inklinometer med måleområde 0-360 grader montert i en Ex d kapsling i rustfritt stål.

Når det gjelder bruk av Lidar eller andre optiske sensorer er man avhengig av kapslinger med glassvindu av god kvalitet slik at det ikke oppstår optiske forstyrrelser når lysstrålene skal passere gjennom glasset. Når det gjelder posisjonering er kravet til pålitelighet og nøyaktighet det samme om det er Ex-sone eller ikke. Grundige tester har blitt gjort av våre kunder, og konklusjonen er klar, montering av optiske sensorer i denne type Ex kapslinger går ikke ut over hverken nøyaktighet eller pålitelighet. Dette gjelder både for enkle avstandssensorer med en lysstråle og mer avanserte 2D skannere basert på Lidar-prinsippet. Eksempel på applikasjoner innen avstandsmåling er nøyaktig posisjonering av gripere til borerør i drilling-applikasjoner eller posisjon på hydrauliske sylindere i «hiv-kompensering». Nivåmåling i væsker og fast stoff er eksempler på andre applikasjoner. 2D-skannere kan benyttes til å sikre seg at luker og plattformer er i riktig posisjon før arbeidsoppgaver startes.  

Når det gjelder RFID kan det leveres løsninger basert på ulike RFID-teknologier som LF, HF og UHF, slik at dette kan tilpasses den aktuelle applikasjon. Aktuelle applikasjoner kan være alt fra adgangskontroll til boredekk via logistikk til mer automasjonsløsninger i for eksempel lakkeringsanlegg.

Phoenix Contact Uno Power-strømforsyninger med Push-in-tilkobling

Uno Power-strømforsyninger med Push-in-tilkobling

Kompakte, energieffektive og pålitelige – nå med utvidet spenningsområde

Trygve Dirdal var med å installere trådløs temperaturovervåking av kritiske varmekabler for impulslinjene til sikkerhetsventiler på Sleipner A tidlig på 2010-tallet (Illustrasjonsfoto: Øyvind Gravås og Bo B. Randulff/Equinor).

Med siktet innstilt på forbedring og forenkling av instrumenteringen

Profilen – Trygve Dirdal, fagleder instrumentering, Equinor

Han elsker å løse tekniske utfordringer, gjerne i team. Forenkling og forbedring står høyt i kurs, men det må ligge et «business case» bak når ny teknologi skal i sving.

Robert Aasen Kverndalen er utnevnt til salgssjef på avdeling Fabrikkautomasjon i Pepperl+Fuchs.

Ny salgssjef for fabrikkautomasjon i Pepperl+Fuchs

Robert Aasen Kverndalen er utnevnt til salgssjef på avdeling Fabrikkautomasjon i Pepperl+Fuchs.

AMNYTT magasin nr 4 - 2025 er publisert

Ny utgave av AMNYTT magasin

Møte nestorene Sæland og Borchsenius i videointervju. Les vårt profilintervju med Trygve Dirdal, fagleder instrumentering i Equinor. Vi skriver også om sensorer som forstår og roboter som beskytter – industrien tar nye steg mot smartere, tryggere og grønnere produksjon.