
Vil tilby kundene et komplett Ex Lifecycle Program
Westcon og IKM inngår Ex-allianse
Westcon Power & Automation har inngått en strategisk allianse sammen med IKM Elektro og IKM Instrutek for å tilby en fullverdig løsning for oppfølging av Ex og roterende utstyr.
Alliansen vil tilby kundene et komplett Ex Lifecycle Program. Ex-utstyr er spesiallaget for å forhindre eksplosjoner i gassutsatte områder, og Westcon har over flere år utviklet et optimalt støtteverktøy til eksisterende vedlikeholdssystemer på sokkelen. Med verktøyet Inspectio kan Westcon tilby periodisk inspeksjon, reparasjon og modifikasjon (IRM) på Ex-utstyr til sine kunder uten endringer på eksisterende vedlikeholdssystem. Verktøyet blir en viktig komponent i tilbudet til alliansen mellom Westcon og IKM.
- Vi erfarer at riggeiere og operatører har sterk fokus på sikkerhet og helhetlig dokumentasjon innen Ex-utstyr på oljeinstallasjoner. Ved å inngå en allianse med IKM har vi en seriøs og sterk samarbeidspartner med stor kapasitet som tar vare på det roterende Ex-utstyret, sier Kåre Topnes, Sales and Business Development Manager Oil & Gas i Westcon Power & Automation.
Oljekrisen gjør at bransjen må redusere kostnader. Det er mange anlegg som er i slutten av sitt livsløp og da er det viktig å vite når en skal terminere, reparere eller skifte ut med nytt. Ex-utstyr er kostbart og dette er ofte en avgjørende beslutningsfaktor. Ex Lifecycle Program, som kan inkludere online overvåkning og fjerndiagnostikk, gir et komplett bilde av Ex status.
- Gjennom samarbeidet setter vi sammen sterke spesialistmiljøer i Norge innen Ex vedlikehold og roterende utstyr. Westcon Power & Automation har et godt renomme og er komplementære med IKMs tjenester innen tilstandskontroll og reparasjon av roterende utstyr. Ex
Lifecycle Program gir et komplett tilbud bransjen er svært interessert i, sier Øystein Stjern, daglig leder i IKM Elektro AS.
Johan Castberg-feltet forsinket
Equinor og partnerne Vår Energi og Petoro forventer oppstart av Johan Castberg-feltet i januar/februar 2025. Dårlig vær gjør at oppstarten av Johan Castberg utsettes med et par måneder.
Ny Emerson Flushing Ring
TESCOM AGI Flushing Ring fra Emerson med modulær montering for bruk ved skylling. Ved å gi en fullstendig og modulær ventilmontering med et enkelt delenummer effektiviserer skylleringen i AGI BR-serien bestilling og legger til rette for enkel bestilling på nytt med bestemte testkrav fra kunder. Både de tradisjonelle ringene i BRS «sandwich»- og BRW «wafer»-stil er tilgjengelig, samt BR7-designet i «integrert deksel», som omfatter lufting/skylling i selve flensringen.
Slangerobot kan ha avdekket større mengder skjult ammunisjon
Det kan ligge mer ammunisjon i Mjøsa enn tidligere antatt, viser nytt videomateriale. I tillegg mener forskerne nå å kunne si mer om hvilket type fartøy «Storfjordvraket» er. Forskningsprogrammet Oppdrag Mjøsa fikk for alvor vind i seilene da undervannsfarkosten «Hugin» saumfarte bunnen av Norges største innsjø i 2022.
Utvikler bedre dronekontroll – får innovasjonsstøtte
De vil gjøre det enklere å styre droner over og under vann. Nå får Kongsberg Discovery støtte fra DOGA for å bruke designmetodikk til å tenke nytt om ubemannede droner. Designmetodikk er i vinden, og DOGA oversvømmes av søknader fra virksomheter som ønsker støtte fra Designdrevet innovasjonsprogram (DIP). Blant søkerne som slapp gjennom nåløyet i år finner vi Kongsberg Discovery.