
Gjør det nå enklere å overføre DALI enheter, gruppenavn og DALI adresser til PLS
WAGO med fornyet DALI konfigurator
DALI konfiguratoren er et software verktøy for Dali Multi-Master modulen 753-647 for WAGO PLS og I/O-system serie 750. Denne nye versjonen presenterer flere designendringer og nye funksjoner for intuitiv konfigurering av enkeltstående enheter, lysgrupper eller lysscener.
Softwaren har fått et nytt grafisk interface med ny og forbedret layout i tre kolonner. Her vises prosjektet i en tre-struktur sammen med kolonner for lysgrupper og lysscener. Innenfor disse kolonnene kan man enkelt lage lysgrupper og lysscener ved hjelp av drag-and-drop.
En ny eksport funksjon gjør det nå enklere å overføre DALI enheter, gruppenavn og DALI adresser til PLS-systemets programmeringssoftware (CoDeSys). På samme måte kan konfigureringsdata for DALI nettverket importeres fra excel - med navn, adresser og gruppeinformasjon.
For enklere vedlikehold og service kan det genereres oversiktlige diagnoserapporter og gruppeinformasjon.
WAGO er oppfinneren av fjærklemmeteknologien, og vi har nå levert mer enn 20 mrd. rekkeklemmer med fjær. Denne teknologien ble tidlig tatt i bruk hvor det var vibrasjoner til stede og hvor det var opplagt at andre forbindelser kunne løsne. Med dagens krav til oppetid for elektro og styresystemer gleder vi oss over en klar overgang til fjærteknologi i alle industrigrener.
Boksen går hos Farris
Fjorårets nye bokselinje sender produksjonen av Farris til nye høyder. Men selv om tappemaskinen som spruter ut nærmere ti fulle bokser i sekundet kalles hjertet i anlegget, er god måleteknikk i mikserne selve hjernen. For det er nøyaktige mengdemålere som er kilden til riktige og stabile smaksopplevelser.
Siemens Innovation Days: Heldigitalt fra A til Å, nesten!
Selv om innovasjonsdagene hos Siemens i slutten av 2025 stod i digitaliseringens navn, er ryktet om maskinvarens død innen automatisering sterkt overdrevet. Datasikkerhet, kunstig intelligens og digitalisering generelt var høyt på agendaen, men deltagerne fikk også servert fysiske godbiter.
Den europeiske automatiseringshjelperen fra Rafnes
Jan Grønlid (60) har en sentral rolle som Project Automation Manager hos Ineos Inovyn. Han ukependler til selskapets anlegg på tvers av Europa og løser kontrollsystemutfordringer med norsk bedriftskultur hvor dyp relasjonsbygging med kollegaer står høyt i kurs.
Hima Seafood: I verdensklasse på bærekraft og avansert teknologi
Fisken er naturligvis sjefen i verdens største landbaserte oppdrettsanlegg for ørret. Men, avansert måleteknikk, styring, overvåking og røkting er avgjørende for trygg og god oppvekst.











