
Et enkelt verktøy for mer enn prediktiv diagnostikk og dokumentasjon
Verktøy for mer effektiv produksjonen
Dagens kontroll- og instrumenteringssystemer genererer et vel av data. I optimalisering av produksjonen er utfordringen å få utnyttet all tilgjengelig informasjon.
Selv om all data lagres, kan det være vanskelig å få utnytte informasjonen i den daglige drift. Et system for å løse disse problemene ble utviklet av Emerson Process Management så tidlig som i 1996.
Systemet kalles AMS (Asset Management System). Det gir et enkelt verktøy for prediktiv diagnostikk, dokumentasjon, håndtering av kalibrering, og hjelpemiddel for konfigurering av feltinstrumenter og digitale ventilkontrollere. En forutsetning for datainnsamling og distribusjon av bearbeidet informasjon er gode kommunikasjonsløsninger.
Roger Næss, vedlikeholdssjef Yara Porsgrunn
Innfører nye strategier som bidrar til solid produksjonsløft
Roger Næss (57) tok med seg 32 års erfaring innen automatisering, elektro og vedlikehold fra legemiddelbransjen til Yara i Porsgrunn. De siste årene har han vært sentral i en transformasjon som har bidratt til å øke produksjonen av gjødsel på Herøya med ti prosent. Ny metodikk har gjort utstyr mer fintrimmet og fått økt oppetid.
Gir gass på lokalproduserte oksygengeneratorer for bedre fiskevelferd og økt bærekraft
Et sprekt samarbeid mellom norske bedrifter starter serieproduksjon av mobile, helautomatiserte oksygengeneratorer for oppdrettsnæringen. Anleggene skal være enkle å bruke for oppdretter, og leveres med avansert styring og fjernovervåkning – tilkoblet OXZOs bemannede kontrollsenter.
Norsk Industri samlet industrien i en tid preget av uro og omstilling
På Norsk Industris årskonferanse 2026 sto geopolitikk, kraftbehov, konkurransekraft og industriell omstilling øverst på agendaen. Gjennom dagen tegnet politikere, industriledere og internasjonale eksperter et bilde av en industri som møter økende usikkerhet, men som samtidig ser store muligheter dersom Norge klarer å handle raskt nok.
4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe
Borregaard gjorde en grundig vurdering av kommunikasjon med feltinstrumentering da et av anleggene skulle oppgraderes. Resultatet var at eksisterende, digital feltbuss ble faset ut. Og klassikeren 4-20 mA gjorde comeback for å sørge for pålitelig kommunikasjonen i tiårene fremover.











