
Konstruert for å være permanent basert plassert på havbunnen
Verdens første kommersielle ROV-operasjon kontrollert fra land startet
Verdens første kommersielle ROV-operasjon kontrollert fra land startet på IKM Subsea sitt hovedkvarter på Bryne Norway 12. juni. Selskapets godkjenningstest (CAT) med Statoil ble ferdigstilt den dagen ved bruk av Snorre B WROV, og det doble kontrollsenteret og er i drift nå.
I nær fremtid vil tre arbeids ROV’er og en observasjons ROV på Statoils Snorre B og Visund plattformer kunne styres fra IKM Subseas onshore kontrollsenter. En av arbeidsklasse ROV’ene (RROV) er designet og konstruert for å være permanent basert plassert på havbunnen og vil bare bli tatt til overflaten for periodisk vedlikehold.
Selskapets godkjenningstest (CAT) med Statoil ble ferdigstilt 12. juni ved bruk av Snorre B WROV, og det doble kontrollsenteret og er fra i dag i drift.
«Vi ser en potensiell betydelig kostnadsbesparelse for våre kunder. Med et landbasert kontrollrom er det færre folk som må reise offshore samtidig som vi oppnår økt driftstid offshore for ROV’ene. Med dette oppsettet klart og IKM Subsea sin teknologi som virker, så ser vi dette som startskuddet for fremtidens ROV-teknologi, kommenterer Hans Fjellanger, Business Development Manager hos IKM Subsea.
Om IKM Subsea
IKM Subsea er en uavhengig ROV operatør med vår egen Merlin arbeidsklasse teknologi.
Vi representerer et annerledes ROV alternativ for operatøren ved at teknisk og operasjonell erfaring er brukt i utviklingen av Merlin teknologien. Vårt kvalifiserte personell representerer vår mest verdifulle ressurs i å være i forkant av ROV-operasjoner og teknologi globalt.
Med over 150 ansatte og 20 ROV systemer så er vi det 10. største ROV operatør selskapet i verden.
Endress+Hauser styrker laget med ny salgsingeniør
Endress+Hauser Norge fortsetter å satse på vekst og kompetanse, og har nylig ansatt Rune Dalby som ny salgsingeniør. Han startet i stillingen 1. september 2025 og har sin base ved selskapets hovedkontor på Tranby.
Uno Power-strømforsyninger med Push-in-tilkobling
Kompakte, energieffektive og pålitelige – nå med utvidet spenningsområde
Med siktet innstilt på forbedring og forenkling av instrumenteringen
Profilen – Trygve Dirdal, fagleder instrumentering, Equinor
Han elsker å løse tekniske utfordringer, gjerne i team. Forenkling og forbedring står høyt i kurs, men det må ligge et «business case» bak når ny teknologi skal i sving.
Ny salgssjef for fabrikkautomasjon i Pepperl+Fuchs
Robert Aasen Kverndalen er utnevnt til salgssjef på avdeling Fabrikkautomasjon i Pepperl+Fuchs.