
Arkitekturen i kontrollsystemet kan være avgjørende
Veiledning til forbedringer
Redusering av vrak i produksjon, kvalitetsledelse, seks sigma er temaer som opptar mange i stykkproduserende industri. Økt automatiseringsgrad kan være en vei å gå for å bedre produktkvaliteten.
Arkitekturen i kontrollsystemet kan være avgjørende for hvor god kvaliteten i produksjonen blir. Det er mange forhold som påvirker sluttresultatet. Mange nye teknologier og produkter for avansert produksjon er lansert i de siste årene. RFID og I/O link er to eksempler på løsninger som kan gi store forbedringer i produksjonen. BALLUF har lansert et White Paper om problemstillingen.
Dokumentet kan lastes ned fra denne linken: Flexible, easy and fastwhitepaper.pdf
Boksen går hos Farris
Fjorårets nye bokselinje sender produksjonen av Farris til nye høyder. Men selv om tappemaskinen som spruter ut nærmere ti fulle bokser i sekundet kalles hjertet i anlegget, er god måleteknikk i mikserne selve hjernen. For det er nøyaktige mengdemålere som er kilden til riktige og stabile smaksopplevelser.
Siemens Innovation Days: Heldigitalt fra A til Å, nesten!
Selv om innovasjonsdagene hos Siemens i slutten av 2025 stod i digitaliseringens navn, er ryktet om maskinvarens død innen automatisering sterkt overdrevet. Datasikkerhet, kunstig intelligens og digitalisering generelt var høyt på agendaen, men deltagerne fikk også servert fysiske godbiter.
Den europeiske automatiseringshjelperen fra Rafnes
Jan Grønlid (60) har en sentral rolle som Project Automation Manager hos Ineos Inovyn. Han ukependler til selskapets anlegg på tvers av Europa og løser kontrollsystemutfordringer med norsk bedriftskultur hvor dyp relasjonsbygging med kollegaer står høyt i kurs.
Hima Seafood: I verdensklasse på bærekraft og avansert teknologi
Fisken er naturligvis sjefen i verdens største landbaserte oppdrettsanlegg for ørret. Men, avansert måleteknikk, styring, overvåking og røkting er avgjørende for trygg og god oppvekst.











