
Har fokus på høy teknisk kompetanse hos de ansatte
VEGA GRIESHABER KG etablerer datterselskap i Norge
Nivå og trykkmålingsprodusenten Vega Grieshaber KG har etablert eget norsk selskap. De ansatte i Vega Norge har svært lang erfaring fra bransjen. Vega Norge var operativ fra 2. november i år fra lokalene i Drammen.
Bakgrunnen for å etablere en egen organisasjon er et konsernet sentralt ønsker sterke fokus på egen produkter.
VEGA er en ledende produsent og leverandør av prosessinstrumentering innenfor trykk- og nivåinstrumentering. Selskapet er representert i mer enn 80 land med sitt verdensomspennende nettverk. Nøkkelpersonene i det nyetablerte selskapet er daglig leder Rune Stenkjær, salgssjef Øyvind Granli og teknisk sjef Audun Hagen. De tre har til sammen nærmere 50 års erfaring fra salg og service av prosessinstrumentering, som inkludert Vegas produkter.
Vegas produkter har vært representert i Norge via agent i mange år. Nå har Vega Norge AS som eneste selskap overtatt importen av produktene til Norge.
Markedet for Vegasprodukter er alle typer landbasert industri, shipping og olje og gassvirksomhet i Norge.
Vega Norge AS vil operere over hele landet med salg, teknisk support, og service og idriftsettelse av produktene. Selskapet vil ha fokus på høy teknisk kompetanse hos de ansatte for å kunne utarbeide gode tekniske løsninger, samt gi kundene best mulig service.
Selskapet har de nødvendige godkjenninger og kurs for å utføre serviceoppdrag offshore og innenfor de fleste landbaserte industrier. De vil også være i stand til å håndtere store leveranser som omfatter prosjektering og dokumentasjonspakker.
I tillegg til en teknisk sterk, slank og effektiv organisasjon, vil Vega Norge AS dra fordeler av å være en del av Vega familien. Dette vil kunne gi ekstra ressurser ved behov.
Johan Castberg-feltet forsinket
Equinor og partnerne Vår Energi og Petoro forventer oppstart av Johan Castberg-feltet i januar/februar 2025. Dårlig vær gjør at oppstarten av Johan Castberg utsettes med et par måneder.
Ny Emerson Flushing Ring
TESCOM AGI Flushing Ring fra Emerson med modulær montering for bruk ved skylling. Ved å gi en fullstendig og modulær ventilmontering med et enkelt delenummer effektiviserer skylleringen i AGI BR-serien bestilling og legger til rette for enkel bestilling på nytt med bestemte testkrav fra kunder. Både de tradisjonelle ringene i BRS «sandwich»- og BRW «wafer»-stil er tilgjengelig, samt BR7-designet i «integrert deksel», som omfatter lufting/skylling i selve flensringen.
Slangerobot kan ha avdekket større mengder skjult ammunisjon
Det kan ligge mer ammunisjon i Mjøsa enn tidligere antatt, viser nytt videomateriale. I tillegg mener forskerne nå å kunne si mer om hvilket type fartøy «Storfjordvraket» er. Forskningsprogrammet Oppdrag Mjøsa fikk for alvor vind i seilene da undervannsfarkosten «Hugin» saumfarte bunnen av Norges største innsjø i 2022.
Utvikler bedre dronekontroll – får innovasjonsstøtte
De vil gjøre det enklere å styre droner over og under vann. Nå får Kongsberg Discovery støtte fra DOGA for å bruke designmetodikk til å tenke nytt om ubemannede droner. Designmetodikk er i vinden, og DOGA oversvømmes av søknader fra virksomheter som ønsker støtte fra Designdrevet innovasjonsprogram (DIP). Blant søkerne som slapp gjennom nåløyet i år finner vi Kongsberg Discovery.