Endress ledelse crop

Endress+Hauser satser på analysevirksomheten

Utvider og styrker produktspekteret

Endress+Hauser er et av instrumenteringsmarkedets mest seriøse leverandører. Selskapet har et svært bredt produktspekter. Nå satses det offensivt for å utvide produktspekteret.

 

Representanter fra toppledelsen i moderfirmaet besøkte nylig Norge for å presentere den nye strategien og diskutere hvorledes man i Norge skal følge opp denne satsingen.

Det er innen analyse Endress+Hauser øker innsatsen. - Vi har allerede økt innsatsen på dette området sier Tore Sandvoll, daglig leder i Norge. Blant annet har vi ved enkelte messer, som Kommunalteknikk, lagt hovedvekten på å vise vårt produktspekter og kompetanse. To oppkjøp i 2013 understeker hvor tungt Endress+Hauser satser på analysevirksomheten. I tillegg er det klart at Norge vil være et viktig marked i den nye strategien. Den topptunge delegasjonen fra Sveits, som besøkte Norge i begynnelsen av februar, er et godt bevis på at folkene på Tranby i Buskerud har gjort en stor innsats.

De aktuelle oppkjøpene er:
Kaiser Optical Systems:
Denne produsenten er ledende leverandør innen spektrografi og anvend holografi. Viktige produkter omfatter Raman sensorer og instrumenter. Kaiser Optical Systems er en amerikansk produsent. Ved å overta denne produsenten utvider Endress+Hauser produktspekteret innen avansert analyse av væske, gass og faststoff, heter det i den offisielle redegjørelsen fra Klaus Endress. Han legger vekt på den strategiske betydningen av dette oppkjøpet. Vi utvider produktspekteret i viktige kjerneområder for mange av våre kunder.

Analytik Jenas virksomhet er i hovedsak rettet mot analysevirksomhet i laboratorier. Hovedmarkeder er næringsmiddel, farmasøytisk industri og forproduksjon. Analyse instrumentene er svært avanserte.

Langsiktig strategi
Delegasjonen som besøkte Norge fra Endress+Hausers hovedkontor bestod av Michael Herzog, som er sentral i selskapets strategiutvikling, John Salusbury, har ansvaret for hele konsernets marketing virksomhet og Günther Lukassen har salgsansvaret for Norden og Østlige Europa. I samtale med AMNYTT ga de uttrykk for at disse oppkjøpene, inkludert Spectra Sensors (USA), fra tidligere oppkjøp, passer godt inn i selskapets olje og gass-virksomhet. Og i denne bransjen har Norge en viktig plass. Foreløpig vil de oppkjøpte selskapene bestå som selvstendige selskaper, men blir integrert i konsernets totale virksomhet.

Vi arbeider for at alle våre produkter skal fungere på en felles plattform. Blant annet gjelder det engineerings- og konfigureringsplattform. Fysisk utforming arbeides det også med å få mest mulig enhetlig utform av. Dette gjelder også for produktene til de oppkjøpte selskapene.

I første omgang er målsettingen å informere markedene om de nye produktene i Endress+Hausers produktportefølje. Neste viktige steg, som allerede er startet opp, er opplæring av salgs og service personell. John Salusbury informerer om at Endress+Hauser har inndelt markedene i åtte segmenter. Olje og gass er et av disse segmentene, og her spiller Norge som tidligere nevnt en sentral rolle.

Se mer: http://www.no.endress.com/

 

Johan Castberg FPSO anchored

Johan Castberg-feltet forsinket

Equinor og partnerne Vår Energi og Petoro forventer oppstart av Johan Castberg-feltet i januar/februar 2025. Dårlig vær gjør at oppstarten av Johan Castberg utsettes med et par måneder.

Emerson Tescom_BRW crop

Ny Emerson Flushing Ring

TESCOM AGI Flushing Ring fra Emerson med modulær montering for bruk ved skylling. Ved å gi en fullstendig og modulær ventilmontering med et enkelt delenummer effektiviserer skylleringen i AGI BR-serien bestilling og legger til rette for enkel bestilling på nytt med bestemte testkrav fra kunder. Både de tradisjonelle ringene i BRS «sandwich»- og BRW «wafer»-stil er tilgjengelig, samt BR7-designet i «integrert deksel», som omfatter lufting/skylling i selve flensringen.

Slangerobot crop

Slangerobot kan ha avdekket større mengder skjult ammunisjon

Det kan ligge mer ammunisjon i Mjøsa enn tidligere antatt, viser nytt videomateriale. I tillegg mener forskerne nå å kunne si mer om hvilket type fartøy «Storfjordvraket»  er. Forskningsprogrammet Oppdrag Mjøsa fikk for alvor vind i seilene da undervannsfarkosten «Hugin» saumfarte bunnen av Norges største innsjø i 2022.

Sounder USV

Utvikler bedre dronekontroll – får innovasjonsstøtte

De vil gjøre det enklere å styre droner over og under vann. Nå får Kongsberg Discovery støtte fra DOGA for å bruke designmetodikk til å tenke nytt om ubemannede droner. Designmetodikk er i vinden, og DOGA oversvømmes av søknader fra virksomheter som ønsker støtte fra Designdrevet innovasjonsprogram (DIP). Blant søkerne som slapp gjennom nåløyet i år finner vi Kongsberg Discovery.