
Uno Power-strømforsyninger med Push-in-tilkobling
Kompakte, energieffektive og pålitelige – nå med utvidet spenningsområde
Phoenix Contact lanserer en ny generasjon Uno Power-strømforsyninger på opptil 90 W. Med Push-in-tilkoblingsteknologi og et utvidet inngangsområde på opptil 277 V AC gir de en effektiv og plassbesparende løsning for 1-fasede applikasjoner i kompakte styreskap.
De nye enhetene kombinerer høy effekttetthet med enkel og verktøyfri installasjon. Push-in-teknologien bidrar til rask montering og fleksibel bruk i industrielle applikasjoner. Strømforsyningene har en total bredde på kun 35 mm og en virkningsgrad på opptil 95 %, noe som både frigjør plass i styreskapet og reduserer energiforbruket.
Inngangsspenningen dekker 100–277 V AC og 110–250 V DC, mens den justerbare utgangsspenningen gir fleksibilitet for ulike bruksområder. Med en gjennomsnittlig tid mellom feil (MTBF) på over 500 000 timer, samt driftssikkerhet i temperaturområder fra -25 til +70 °C og oppstart ved -40 °C, er Uno Power-strømforsyningene også godt egnet for utendørsinstallasjoner og krevende miljøer.
Med flere effektnivåer og utgangsspenninger tilgjengelig gir Uno Power-serien en robust og plassbesparende løsning for moderne kontrollskap og industrimiljøer.
NEK 439:2024 – Endringer i tavleforskriften
2024-utgaven av NEK 439-serien inneholder ikke vesentlige materielle endringer som medfører omfattende praksisendringer for planlegging og utførelse av el-tavler. Det er imidlertid noen nyheter og presiseringer som bransjen bør merke seg.
Mediets egenskaper og strømning
Mesterlig mengdemåling starter med det grunnleggende
Den britiske fysikeren Lord Kelvin hadde skjønt det: Du kan ikke styre det du ikke kan måle.
Første del av AMNYTTs Flowskole starter med det essensielle for riktig valg av måleprinsipp: Mediets egenskaper og strømningsprofil.
Cyber Security 2025: Slik beskytter vi kritisk infrastruktur mot fremtidens trusler
I dagens digitaliserte samfunn er cybersikkerhet en kritisk faktor for å sikre kontinuitet og integritet i ulike sektorer. Norsk Forening for Elektro og Automatisering (NFEA) tar denne utfordringen på alvor og arrangerer konferansen "Cyber Security 2025" i Oslo 9.–10. april 2025. Konferansen har som mål å belyse reelle cybertrusler og dele praktiske tiltak som både store og små virksomheter kan implementere for å møte disse truslene.
Avanserte algoritmer for kompressorer på Kollsnes løfter gasseksporten
På ti år har andelen norsk gass i Europa steget fra 20 til 30 prosent. Noe av hemmeligheten ligger i mindre nedetid for kompressorene som mater rørtransportsystemet takket være modellbasert, prediktiv styring (MPC).











