Forretings-mod-crop

Ledere over hele Europa setter nå inn store tiltak for å henge med i utviklingen

Tradisjonelle forretningsmodeller foreldet innen fem år

Ifølge en undersøkelse fra Forrester på vegne av Experian tror tre av fire ledere at tradisjonelle forretningsmodeller vil være foreldet i løpet av de neste fem årene. Digitalisering er grunnlaget for disse endringene.

- Verden er i rask endring, og ledere over hele Europa setter nå inn store tiltak for å henge med i den teknologiske – digitalisering - utviklingen, sier Frode Berg, administrerende direktør i Experian.

Som et mottrekk til endringene er bruk av datadrevet kundeinnsikt den viktigste prioriteten hos hele fire av fem ledere i tradisjonelle bedrifter, ifølge undersøkelsen

- Undersøkelsen viser hvor viktig bruk av big data, analyse og kundestyring er i dagens forretningsklima. Vi hjelper bedrifter over hele verden å koble data og bruke analyser til å kunne ta gode beslutninger, sier Frode Berg.

I alt er 380 ledere i Europa, Midtøsten og Sør-Afrika intervjuet i undersøkelsen gjennomført av Forrester på vegne av Experian. 62 av lederne er fra Norden.

Nordiske ledere mer bekymret for nye konkurrenter

Et interessant trekk er at 43 prosent av nordiske ledere sier at konkurranse fra nye konkurrenter er den største utfordringen fremover, mens bare 32 prosent i Europa svarer det samme.

 - Det skjer mye innovasjon i Norden, spesielt innenfor finanssektoren. Det kan forklare at nordiske ledere er mer bekymret for nye konkurrenter, sier Berg.

Boksen går hos Farris

Boksen går hos Farris

Fjorårets nye bokselinje sender produksjonen av Farris til nye høyder. Men selv om tappemaskinen som spruter ut nærmere ti fulle bokser i sekundet kalles hjertet i anlegget, er god måleteknikk i mikserne selve hjernen. For det er nøyaktige mengdemålere som er kilden til riktige og stabile smaksopplevelser.

Siemens Innovation Days

Siemens Innovation Days: Heldigitalt fra A til Å, nesten!

Selv om innovasjonsdagene hos Siemens i slutten av 2025 stod i digitaliseringens navn, er ryktet om maskinvarens død innen automatisering sterkt overdrevet. Datasikkerhet, kunstig intelligens og digitalisering generelt var høyt på agendaen, men deltagerne fikk også servert fysiske godbiter.

02 EF Profil

Den europeiske automatiseringshjelperen fra Rafnes

Jan Grønlid (60) har en sentral rolle som Project Automation Manager hos Ineos Inovyn. Han ukependler til selskapets anlegg på tvers av Europa og løser kontrollsystemutfordringer med norsk bedriftskultur hvor dyp relasjonsbygging med kollegaer står høyt i kurs. 

HIMA Seafood

Hima Seafood: I verdensklasse på bærekraft og avansert teknologi

Fisken er naturligvis sjefen i verdens største landbaserte oppdrettsanlegg for ørret. Men, avansert måleteknikk, styring, overvåking og røkting er avgjørende for trygg og god oppvekst.