Kenneth Abrahamsen

Mitsubishi Electric FA starter egen avdeling i Bergen

To nye medarbeidere hos Mitsubishi Electric Factory Automation

Mitsubishi Electric FA starter egen avdeling i Bergen og har ansatt Arne-Petter Mæland og Børge Markussen for å drive denne avdelingen.

Arne Petter er 45 år gammel og har lang erfaring med automasjon og instrumentering innen landbasert industri og olje- og gassindustrien. Arne-Petter er utdannet som Høgskoleingeniør Elektronikk fra Høgskolen i Bergen 1997.

Mitsubishi Børge Markussen crop.jpg

Børge Markussen er 38 år gammel og har 5 års erfaring med undervisning i elektro- og automasjonsfaget som avdelingsingeniør ved Høgskolen i Bergen. De siste ni årene har Børge jobbet med design og automasjon innen mekanisk industri rettet mot offshore og maritim industri.

06 EF Langt fra blåøyd vanntroll

Undervannsdrone laster opp med sensorer for vannkvalitet

Langt fra blåøyd vanntroll

Blueye Robotics har sitt utspring fra Marintek ved NTNU Amos for ti år siden. Ideen var å gjøre undervannsforskning mer tilgjengelig ved hjelp av droner, ofte kalt ROV (remotely operated vessel) når det gjelder sjøbaserte varianter.

Undervannsdronene er designet og utviklet av selskapet i Trondheim. De er designet for å operere i alt fra arktiske til tropiske strøk, og dykker ned til over 300 meter. Undervannsdronene skal bevege seg med høy stabilitet grunnet den hydrodynamiske, vertikale formen. Og kombinert med funksjoner som «auto-heading» og auto-dybde er de angivelig enkle å styre fra en tilhørende app – uten behov for opplæring.

Tom Storgaard, Siemens Energy AS, styreleder NFEA

Tungt år, men stabil aktivitet for NFEA

2025 ble et krevende år økonomisk for Norsk Forening for Elektro og Automatisering (NFEA), men aktivitetsnivået holdt seg høyt og medlemsmassen er i stor grad stabil. Det kom frem da foreningen avholdt sitt årsmøte på Thon Conference i Oslo 18. februar.

Terje Gjengedal på NFEA Årsmøte 2024

Terje Gjengedal æresmedlem i NFEA

På NFEA sitt årsmøte i Oslo 18. februar 2026 ble Terje Gjengedal utnevnt til æresmedlem i post-mortem.

NFEA Prisen 2025 til Ringsaker videregående skole

NFEA Prisen 2025 til Ringsaker videregående skole

Under NFEA sitt årsmøte i Oslo 18. februar 2026 ble Ringsaker videregående skole tildelt NFEA Prisen 2025.