Sverdrup Field Centre - Photo Statoil - Statoil crop

Kontraktsverdien totalt er på over 100 millioner kroner

To kontrakter på Johan Sverdrup-feltet til Schneider Electric

I en utfordrende tid for oljebransjen har Schneider Electric Norge signert to viktige kontrakter for energidistribusjonsløsninger på Johan Sverdrup-oljefeltet, hvor Statoil er operatør. 

Kontraktsverdien totalt er på over 100 millioner kroner, og prosjektene skal leveres i samarbeid med Aker Solutions, Aibel, Kværner og KBR.

 

Den første kontrakten omfatter leveransen av mellomspenningstavler, vern (IEC 61850) og elektrokontrollanlegg, mens den andre er for 55 MVA oljeisolerte krafttransformatorer og ulike tørre distribusjonstrafoer. Løsningene vil sørge for en sikker og kostnadseffektiv distribusjon av kraft til prosessanlegg, boreoperasjoner og boligkvarteret på de fire plattformene.

 

- Dette er et viktig resultat for Schneider Electric Norges olje- og gassteam. Schneider Electric intensiverte sin satsing på norsk sokkel i 2014, og vi er spesielt fornøyd med at teamets lokalkompetanse kombinert med internasjonal ekspertise har gitt resultater, sier Arild Bjørkedal, VP Energy Business i Schneider Electric Norge.

 

- Schneider Electric var i stand til å møte Statoils strenge krav til kvalitet og leveringstid. Proaktivitet og fleksibilitet var også to viktige faktorer som bidro til at vi vant. Med disse kontraktene i havn, kan vi utvide teamet med flere spesialister innen olje og gass, avslutter Bjørkedal.

Kontraktene er et resultat av samarbeidet mellom eksperter i Norge, Tyskland, Tyrkia og Polen, støttet av Schneider Electrics FoU-avdeling i Lattes (Sør-Frankrike).

 

Johan Sverdrup-feltet ligger utenfor Stavanger i Utsira-området. Det utgjør et av de største oljefunnene på norsk sokkel noensinne og vil generere sysselsetting og inntekter de neste 50 årene. Feltet består av fire plattformer og er et av Norges største oljefelt. Daglig produksjon i fase én er estimert til 315.000 – 380.000 fat. Full produksjon er estimert til 550.000-650.000 fat oljeekvivalenter per dag.

 

Rune Dalby, Endress+Hauser

Endress+Hauser styrker laget med ny salgsingeniør

Endress+Hauser Norge fortsetter å satse på vekst og kompetanse, og har nylig ansatt Rune Dalby som ny salgsingeniør. Han startet i stillingen 1. september 2025 og har sin base ved selskapets hovedkontor på Tranby.

Phoenix Contact Uno Power-strømforsyninger med Push-in-tilkobling

Uno Power-strømforsyninger med Push-in-tilkobling

Kompakte, energieffektive og pålitelige – nå med utvidet spenningsområde

Trygve Dirdal var med å installere trådløs temperaturovervåking av kritiske varmekabler for impulslinjene til sikkerhetsventiler på Sleipner A tidlig på 2010-tallet (Illustrasjonsfoto: Øyvind Gravås og Bo B. Randulff/Equinor).

Med siktet innstilt på forbedring og forenkling av instrumenteringen

Profilen – Trygve Dirdal, fagleder instrumentering, Equinor

Han elsker å løse tekniske utfordringer, gjerne i team. Forenkling og forbedring står høyt i kurs, men det må ligge et «business case» bak når ny teknologi skal i sving.

Robert Aasen Kverndalen er utnevnt til salgssjef på avdeling Fabrikkautomasjon i Pepperl+Fuchs.

Ny salgssjef for fabrikkautomasjon i Pepperl+Fuchs

Robert Aasen Kverndalen er utnevnt til salgssjef på avdeling Fabrikkautomasjon i Pepperl+Fuchs.