
Viktig å finne styrken til menneske og hva som er styrken til maskinen
Tid for å tenke nytt
NFA (Norsk Forening for Automatisering) følger opp tidligere arrangementer om autonome systemer. Spørsmålet er om denne teknologien kan hjelpe norsk landbasert og marin industri i omstilling og effektivisering. Riktig brukt er svaret ja.
Autonom betyr selvstyrende. For å klare å utvikle selvstyrende industrielle prosesser må man finne fram til et best mulig samarbeid mellom menneske og maskin. Et godt eksempel er førerløse biler. Her er det for eksempel viktig å finne ut hva som er styrken til menneske og hva som er styrken til maskinen.
NFA seminaret vil i årets utgave se på mulighetene både for landbasert, marin, olje og gass industrien. Å ta i bruk ny teknologi handler om små utviklingssteg. Men å ta i bruk autonomi, krever en fullstendig oppskrift. Flere sentrale fagmiljøer er engasjert i arbeidet med å utvikle kunnskap om hvorledes autonome systemer kan benyttes i industrien. AMNYTT oppfordrer leserne til å delta på seminaret.
Undervannsdrone laster opp med sensorer for vannkvalitet
Langt fra blåøyd vanntroll
Blueye Robotics har sitt utspring fra Marintek ved NTNU Amos for ti år siden. Ideen var å gjøre undervannsforskning mer tilgjengelig ved hjelp av droner, ofte kalt ROV (remotely operated vessel) når det gjelder sjøbaserte varianter.
Undervannsdronene er designet og utviklet av selskapet i Trondheim. De er designet for å operere i alt fra arktiske til tropiske strøk, og dykker ned til over 300 meter. Undervannsdronene skal bevege seg med høy stabilitet grunnet den hydrodynamiske, vertikale formen. Og kombinert med funksjoner som «auto-heading» og auto-dybde er de angivelig enkle å styre fra en tilhørende app – uten behov for opplæring.
Tungt år, men stabil aktivitet for NFEA
2025 ble et krevende år økonomisk for Norsk Forening for Elektro og Automatisering (NFEA), men aktivitetsnivået holdt seg høyt og medlemsmassen er i stor grad stabil. Det kom frem da foreningen avholdt sitt årsmøte på Thon Conference i Oslo 18. februar.
Terje Gjengedal æresmedlem i NFEA
På NFEA sitt årsmøte i Oslo 18. februar 2026 ble Terje Gjengedal utnevnt til æresmedlem i post-mortem.
NFEA Prisen 2025 til Ringsaker videregående skole
Under NFEA sitt årsmøte i Oslo 18. februar 2026 ble Ringsaker videregående skole tildelt NFEA Prisen 2025.











