
Skyløsninger, kunstig intelligent (AI) og maskin læring er nå tilgjengelig
Teknologi på kanten
Under fagmessen SPS/Drives i Nuremberg, Tyskland i slutten av november, så vi ikke så mange postere med Industry 4.0 som under tilsvarende utstillinger de siste årene. Årsaken er at nå har produsentene gått fra konseptfasen for digitalisering, til lansering av industrialiserte produkter.
Skyløsninger, kunstig intelligent (AI) og maskin læring er nå tilgjengelige teknologier. For å forenkle innføringen av digitalisering og gi brukerne større fleksibilitet, er edge computing utviklet. Som alltid er standarder viktig når vi skal oppnå problemfri kommunikasjon.
Boksen går hos Farris
Fjorårets nye bokselinje sender produksjonen av Farris til nye høyder. Men selv om tappemaskinen som spruter ut nærmere ti fulle bokser i sekundet kalles hjertet i anlegget, er god måleteknikk i mikserne selve hjernen. For det er nøyaktige mengdemålere som er kilden til riktige og stabile smaksopplevelser.
Siemens Innovation Days: Heldigitalt fra A til Å, nesten!
Selv om innovasjonsdagene hos Siemens i slutten av 2025 stod i digitaliseringens navn, er ryktet om maskinvarens død innen automatisering sterkt overdrevet. Datasikkerhet, kunstig intelligens og digitalisering generelt var høyt på agendaen, men deltagerne fikk også servert fysiske godbiter.
Den europeiske automatiseringshjelperen fra Rafnes
Jan Grønlid (60) har en sentral rolle som Project Automation Manager hos Ineos Inovyn. Han ukependler til selskapets anlegg på tvers av Europa og løser kontrollsystemutfordringer med norsk bedriftskultur hvor dyp relasjonsbygging med kollegaer står høyt i kurs.
Hima Seafood: I verdensklasse på bærekraft og avansert teknologi
Fisken er naturligvis sjefen i verdens største landbaserte oppdrettsanlegg for ørret. Men, avansert måleteknikk, styring, overvåking og røkting er avgjørende for trygg og god oppvekst.











