Kleven magazine crop

Gått fra å drive som et tradisjonelt verft til å tenke som i industriproduksjon

Tar skipsbygging tilbake til Norge

Kjernevirksomheten er bygging i stål hos Kleven Verft. Men automatiserte løsninger og nytekning når det gjelder produksjonsprosessen for skip er helt avgjørende i arbeidet med å sikre arbeidsplasser i Norge.

Virksomheten har gått fra å drive som et tradisjonelt verft til å tenke og operere som det gjøres i industriproduksjon.

Ledelsen i konsernet slår fast: Nå posisjonerer vi oss i et aktiv marked preget av tøff internasjonal konkurranse gjennom modernisering av virksomhetene våre på alle plan. Selskapet investerer i ny kunnskap, i nye anlegg og ny teknologi for å sikre at stolte skipsbyggingstradisjoner skal beholdes i Norge. Det familieeide selskapet har to verft i Norge, Kleven Verft og Myklebust Verft. Med fast og innleid personell sysselsettes konsernet opp mot 1 900 personer. Den innovative tilnærmingen til skipsbygging er lagt merke til i industrikretser. Selskapet ble nominert og var i finaleheatet i konkurransen: Jakten på Norges smarteste bedrift. - Men det er ikke nok å være smart, sa administrerende direktør Ståle Rasmussen til AMNYTT. Det må arbeides hard skal vi greie å holde oss konkurransedyktig i ett internasjonalt marked, som skipsbygging er. Strategien er klar, vi skal bygge de største og mest avanserte fartøy i vår produktnisje.

Les hele artikkelen her:

http://magazine.amnytt.no/amnytt-nr-3-2015/0490242001432897558/p10

Johan Castberg FPSO anchored

Johan Castberg-feltet forsinket

Equinor og partnerne Vår Energi og Petoro forventer oppstart av Johan Castberg-feltet i januar/februar 2025. Dårlig vær gjør at oppstarten av Johan Castberg utsettes med et par måneder.

Emerson Tescom_BRW crop

Ny Emerson Flushing Ring

TESCOM AGI Flushing Ring fra Emerson med modulær montering for bruk ved skylling. Ved å gi en fullstendig og modulær ventilmontering med et enkelt delenummer effektiviserer skylleringen i AGI BR-serien bestilling og legger til rette for enkel bestilling på nytt med bestemte testkrav fra kunder. Både de tradisjonelle ringene i BRS «sandwich»- og BRW «wafer»-stil er tilgjengelig, samt BR7-designet i «integrert deksel», som omfatter lufting/skylling i selve flensringen.

Slangerobot crop

Slangerobot kan ha avdekket større mengder skjult ammunisjon

Det kan ligge mer ammunisjon i Mjøsa enn tidligere antatt, viser nytt videomateriale. I tillegg mener forskerne nå å kunne si mer om hvilket type fartøy «Storfjordvraket»  er. Forskningsprogrammet Oppdrag Mjøsa fikk for alvor vind i seilene da undervannsfarkosten «Hugin» saumfarte bunnen av Norges største innsjø i 2022.

Sounder USV

Utvikler bedre dronekontroll – får innovasjonsstøtte

De vil gjøre det enklere å styre droner over og under vann. Nå får Kongsberg Discovery støtte fra DOGA for å bruke designmetodikk til å tenke nytt om ubemannede droner. Designmetodikk er i vinden, og DOGA oversvømmes av søknader fra virksomheter som ønsker støtte fra Designdrevet innovasjonsprogram (DIP). Blant søkerne som slapp gjennom nåløyet i år finner vi Kongsberg Discovery.