
Gått fra å drive som et tradisjonelt verft til å tenke som i industriproduksjon
Tar skipsbygging tilbake til Norge
Kjernevirksomheten er bygging i stål hos Kleven Verft. Men automatiserte løsninger og nytekning når det gjelder produksjonsprosessen for skip er helt avgjørende i arbeidet med å sikre arbeidsplasser i Norge.
Virksomheten har gått fra å drive som et tradisjonelt verft til å tenke og operere som det gjøres i industriproduksjon.
Ledelsen i konsernet slår fast: Nå posisjonerer vi oss i et aktiv marked preget av tøff internasjonal konkurranse gjennom modernisering av virksomhetene våre på alle plan. Selskapet investerer i ny kunnskap, i nye anlegg og ny teknologi for å sikre at stolte skipsbyggingstradisjoner skal beholdes i Norge. Det familieeide selskapet har to verft i Norge, Kleven Verft og Myklebust Verft. Med fast og innleid personell sysselsettes konsernet opp mot 1 900 personer. Den innovative tilnærmingen til skipsbygging er lagt merke til i industrikretser. Selskapet ble nominert og var i finaleheatet i konkurransen: Jakten på Norges smarteste bedrift. - Men det er ikke nok å være smart, sa administrerende direktør Ståle Rasmussen til AMNYTT. Det må arbeides hard skal vi greie å holde oss konkurransedyktig i ett internasjonalt marked, som skipsbygging er. Strategien er klar, vi skal bygge de største og mest avanserte fartøy i vår produktnisje.
Les hele artikkelen her:
http://magazine.amnytt.no/amnytt-nr-3-2015/0490242001432897558/p10
Jotun runder 100 år, bygger én ny fabrikk i året
Jotun har 40 produksjonsanlegg over hele verden. Globale avtaler for automatisering og intern standardisering står sentralt, men det lokale markedet der anleggene bygges er styrende for automatiseringsgraden.
Fyrtårn for maritim autonomi og fjernstyring
Båtene som opereres fra verdens første fjernstyringssenter for maritime operasjoner nærmer seg full autonomi med stormskritt. Flytting av gods fra land til sjø og mannskapsmangel er blant driverne for stadig nyvinninger til sjøs.
Våtkalibrerer alle mengdemålere for beste målenøyaktighet
Brandstory
KROHNE Altometer produserer et sekssifret antall avanserte mengdemålere årlig, hver eneste blir våtkalibrert for best mulig nøyaktighet.
Solid kalibreringsregime for prosessinstrumenter gir produksjonsløft
Etter at Grans Bryggeri startet med strukturert kalibrering av prosessinstrumenter og overgang til mer tilstandsbasert vedlikehold av prosessutstyret, har leveringsgraden økt fra 92 til 98 prosent i produksjonen.











