Guard Bergen crop

Tar grep for å sikre fremtidens vannkvalitet i Bergen

Guard Automation skal levere Norges største og mest komplekse driftskontrollsystem for vann og avløp til Bergen Vann. Systemet skal sikre rent vann til over 300 000 mennesker i og rundt Bergen. Bergen Vann leverer rent drikkevann og avløpsrensing til over 300 000 mennesker bosatt i Bergen og Bjørnafjorden kommune. Nå er det klart at Guard Automation skal levere et nytt driftssystem for å sikre den kritiske infrastrukturen.

– Vårt eksisterende system er fra 90-tallet og har gått ut på dato. Det imøtekommer ikke dagens og fremtidens krav til blant annet integrasjon mot andre systemer. Nå ser vi frem til å få et mer moderne system som har utvidete funksjoner, innleder IT-ansvarlig i Bergen Vann, Ali Mekki.

Han legger til at IT-driften skal overføres fra Bergen Vann til kommunens sentrale enhet for IT-drift. – Til syvende og sist vil disse endringene frigjøre ressurser som gjør at vi kan levere bedre vann- og avløpstjenester til innbyggerne, fortsetter Mekki.

Overvåker 2 100 kilometer ledningsnett

Driftskontrollsystemet er Bergen Vanns fremste verktøy for å holde kontroll med vann- og avløpsnettet som måler utrolige 2100 kilometer. Det tilsvarer avstanden fra Bergen til Tromsø målt i luftlinje. 

– Vi har hatt en grundig anskaffelsesprosess og endte opp med å velge Guard Automation. Deres løsning er velutprøvd, fremtidsrettet og har fleksibiliteten vi trenger for å videreføre det som er kjent og kjært blant våre 100 driftsoperatører, sier avdelingsleder i Bergen Vann, Thore Nilsen. 

Kontrakten har en verdi på over 31 millioner over ti år, og ble tildelt Guard Automation etter en anbudsprosess med i alt ni tilbydere.

Knytter sammen 250 000 datapunkter

Salgsansvarlig for vann og miljø i Guard Automation, Lars Erik Faaberg, mener dette er Norges største og mest komplekse VA-driftssystem.

– For oss er dette virkelig et prestisjeprosjekt. Systemet vil knytte sammen 250 000 datapunkter fra 600 ulike tekniske anlegg som eksempelvis pumpestasjoner og renseanlegg. Å ha full kontroll på dette til enhver tid er ekstremt viktig fordi det handler om helt kritiske tjenester – rent vann og rensing av avløpsvann – for veldig mange mennesker, sier Faaberg.

Det nye toppsystemet, Guard Control, vil visualisere hele ledningsnettet med tilhørende anlegg og gjøre hverdagen til driftsoperatørene enklere. Systemet brukes i dag av om lag 100 kommuner, blant annet Oslo, Lillestrøm, Drammen, Bærum og Stockholm.

– Driftsoperatørene får nå et trygt, velutprøvd og sikkert verktøy. Det skal kobles opp mot vår skyløsning, Guard Cloud, som gir en verden av muligheter for å gjøre driften smartere i årene fremover, eksempelvis gjennom å dele innsikt, koble på IoT-enheter eller å bruke data fra andre kilder som Metrologisk institutt eller Nord Pool, sier Faaberg.

AMNYTT magasin nr 4 - 2025 er publisert

Ny utgave av AMNYTT magasin

Møte nestorene Sæland og Borchsenius i videointervju. Les vårt profilintervju med Trygve Dirdal, fagleder instrumentering i Equinor. Vi skriver også om sensorer som forstår og roboter som beskytter – industrien tar nye steg mot smartere, tryggere og grønnere produksjon.

Emerson AI

Emerson utvider AI-porteføljen for tryggere og mer forutsigbar automatisering

Emerson har lansert nye AI-løsninger rettet mot industriell automatisering, med særlig vekt på driftssikkerhet og anvendbarhet i virksomhetskritiske systemer.

Pepperl+Fuchs G11

Pepperl+Fuchs lanserer nye IO-Link huber

Med bruk av IO-Link-huber er mange teknologiske begrensninger en saga blott: de tillater blandet drift av IO-Link-enheter og binære standardsensorer/aktuatorer på en og samme IO-Link-master. De nye IO-Link-hubene i G11- og G16-serien fra Pepperl+Fuchs representerer en spesielt robust og kostnadseffektiv løsning, og gir brukerne størst mulig fleksibilitet i systemplanleggingen.

Camila Medina, foto: Schneider Electric

Ny direktør for industriell automatisering i Schneider Electric Norge

Camila Medina (33) tiltrer 1. juni som direktør for industriell automatisering i Schneider Electric Norge. Hun kommer fra stillingen som strategileder for Norden og Baltikum i samme selskap og har tidligere erfaring fra både Statkraft og Schneider Electric.