Goodtech Hauge crop

Vi har initiert mange endringer i 2022 for å rigge oss for fremtiden

Sterk avslutning på året for Goodtech

Goodtech presenterer fredag 24. februar en god avslutning på året med solid marginvekst, og leverer i tillegg nok en strategisk viktig milepæl ved salget av organisasjonen på Åland. Konsernet rapporterer samtidig om en økning i EBITDA for den videreførte virksomheten fra 10,9 MNOK i 2021 til 28,9 MNOK i 2022 (+165%).

Det har vært god endringstakt i Goodtech gjennom 2022. Konsernet har hatt en klart uttalt strategi om å fokusere selskapet for å ta posisjoner i det voksende markedet for industriell digitalisering, og har gjennom året fullført flere strategiske salgstransaksjoner som bekrefter konsernets fokus, samtidig som transaksjonene har styrket selskapets kapitalstruktur og balanse.

I januar 2022 ble tavleverkstedet på Os solgt til Bergen Elektrokompetanse, og i august samme år solgte Goodtech maskineringsvirksomheten i Arvika til industrikjempen BE Group. På tampen av året annonserte konsernet enda en strategisk viktig transaksjon, der entreprenørkonsernet NCC tar over Goodtech sin organisasjon på Åland og den resterende virksomhet på Åland holdes for salg.

«Vi er glade for at en så profesjonell aktør som NCC ser verdien i vår virksomhet på Åland, og ikke minst at våre tidligere kollegaer kommer til et miljø som satser stort innenfor deres kjernekompetanse. For oss markerer denne transaksjonen en strategisk milepæl – nå kan vi fokusere på veksten vi ser i markedet for industriell automatisering, robotisering og digitalisering», kommenterer konsernsjef Margrethe Hauge.

I den videreførte kjernevirksomheten i Norge og Sverige, har konsernet samtidig gjort tiltak innenfor salg- og ettermarked som har resultert i vekst i ordreboken på 25% sammenlignet med samme kvartal i 2021.

«Vi har initiert mange endringer gjennom 2022 for å fokusere Goodtech og rigge oss for det utrolig spennende som skjer i nordisk industri. Vi gleder oss over den lønnsomhetsveksten vi hadde i fjor, men det ligger fremdeles et stort potensiale i arbeidet som vi skal konsentrere oss om fremover, nemlig å drive frem nye tekniske løsninger som bidrar til at vi også her hjemme beholder en konkurransekraftig industri», avslutter Hauge.

Automatisering driver fremtidens industri. Les AMNYTT nr 5 - 2025

Automatisering driver fremtidens industri

Les i AMNYTT hvordan teknologi, måling og digitalisering gir bærekraft, sikkerhet og konkurransekraft.

Rune Dalby, Endress+Hauser

Endress+Hauser styrker laget med ny salgsingeniør

Endress+Hauser Norge fortsetter å satse på vekst og kompetanse, og har nylig ansatt Rune Dalby som ny salgsingeniør. Han startet i stillingen 1. september 2025 og har sin base ved selskapets hovedkontor på Tranby.

Phoenix Contact Uno Power-strømforsyninger med Push-in-tilkobling

Uno Power-strømforsyninger med Push-in-tilkobling

Kompakte, energieffektive og pålitelige – nå med utvidet spenningsområde

Trygve Dirdal var med å installere trådløs temperaturovervåking av kritiske varmekabler for impulslinjene til sikkerhetsventiler på Sleipner A tidlig på 2010-tallet (Illustrasjonsfoto: Øyvind Gravås og Bo B. Randulff/Equinor).

Med siktet innstilt på forbedring og forenkling av instrumenteringen

Profilen – Trygve Dirdal, fagleder instrumentering, Equinor

Han elsker å løse tekniske utfordringer, gjerne i team. Forenkling og forbedring står høyt i kurs, men det må ligge et «business case» bak når ny teknologi skal i sving.