industie 4 SPS crop

Leverandørene er klar til å tre inn i den digitale verdikjede sa med sine kunder

Sps ipc drives – messen som er et eldorado for maskinbyggere

Alle automatiserings og elektro interesserte industrifolk vil ha utbytte av å besøke denne messen, som i hovedsak er rettet mot stykkproduksjon. Konseptet Industrie 4.0 er under stadig utvikling og sees over alt.

Maskinbyggeren finner alt han benytter i utvikling og produksjon. Utstillingen er inndelt i følgende temaer:

  • Kontrollteknikk
  • Drives og motion control
  • Interface teknologi
  • Menneske – maskin interface
  • Sensorer
  • Programvare
  • Mekanisk infrastruktur
  • Industriell kommunikasjon

Mekanisk infrastruktur omfatter hydraulikk og pneumatikk, men det blir mer og mer elektroteknologi i denne sektoren. Både Festo og Bosch Rexroth er godt i gang med makeskifte fra henholdsvis rendyrket pneumatikk- og hydraulikkleverandører, til løsningsleverandører av forflytning. Og for begge selskapene gjelder at de har et bredt sortiment av elektriske løsninger. Endringen er mest utpreget hos Bosch Rexroth.

Men det var også noe for prosessfolkene. Kjente prosessinstrumenteringsfirmaer som Krohne Instrumentation, Endress + Hauser og JUMO var på plass. Prosesskontrollsystemer ble blant annet vist av Schneider Electric, Siemens og Rockwell Automation.

Utstillingen er muligens den beste automatiseringsmessen i Europa i år. AMNYTT ARC Advisory Group kontakt er langt på vei enig i en slik konklusjon. Det legges større vekt på faglige diskusjoner i Nürnberg enn i Hannover.

 

Industrie 4.0 og litt IoT

Konseptet Industrie 4.0 ble lansert i Tyskland. Nå er utviklingen kommet så langt at reelle produkter og løsninger i den digitale verdikjeden lanseres. Hovedbudskapet fra messen er at leverandørene er klar til å tre inn i den digitale verden i samarbeid med sine kunder.

ARC Advisory Group sier rett ut at bedriftene må allerede nå forberede overgangen til den heldigitale verdikjeden. Alle ledd og systemer behøver ikke å være på plass, men det er på tide å få på plass strategien for overgang til morgendagens løsninger.

Et eksempel på aktuelle produkter er Phoenix Contacts Proficloud kontroller og gateway. Skyløsninger blir helt sentralt i morgendagens industriproduksjon

Klynge for Industrie 4.0 for SMB

Digitaliseringen gjelder for alle bedriftsstørrelser. For å demonstrere at mindre bedrifter har utbytte av å digitalisere seg er det opprettet en SMB klynge i delstaten Ost Westfalen. Flere produsenter som er kjent i Norge er med i klyngen.

  • Phoenix Contact reduserte kostnadene til engineering av maskiner og produksjonsutstyr med 30 prosent ved hjelp av et standardisert format for datainnsamling. Eksempel på viktigheten av standardisering
  • Wiedmuller reduserte vrak med 20 prosent ved hjelp av digitalisering av styringen i maskinparken. De reduserte feil som oppstår ved omstilling av maskiner.

Det kommer en mer omfattende oppsummering i AMNYTT Magazine, som distribueres 8. desember. 

Trygve Dirdal var med å installere trådløs temperaturovervåking av kritiske varmekabler for impulslinjene til sikkerhetsventiler på Sleipner A tidlig på 2010-tallet (Illustrasjonsfoto: Øyvind Gravås og Bo B. Randulff/Equinor).

Med siktet innstilt på forbedring og forenkling av instrumenteringen

Profilen – Trygve Dirdal, fagleder instrumentering, Equinor

Han elsker å løse tekniske utfordringer, gjerne i team. Forenkling og forbedring står høyt i kurs, men det må ligge et «business case» bak når ny teknologi skal i sving.

Robert Aasen Kverndalen er utnevnt til salgssjef på avdeling Fabrikkautomasjon i Pepperl+Fuchs.

Ny salgssjef for fabrikkautomasjon i Pepperl+Fuchs

Robert Aasen Kverndalen er utnevnt til salgssjef på avdeling Fabrikkautomasjon i Pepperl+Fuchs.

AMNYTT magasin nr 4 - 2025 er publisert

Ny utgave av AMNYTT magasin

Møte nestorene Sæland og Borchsenius i videointervju. Les vårt profilintervju med Trygve Dirdal, fagleder instrumentering i Equinor. Vi skriver også om sensorer som forstår og roboter som beskytter – industrien tar nye steg mot smartere, tryggere og grønnere produksjon.

Emerson AI

Emerson utvider AI-porteføljen for tryggere og mer forutsigbar automatisering

Emerson har lansert nye AI-løsninger rettet mot industriell automatisering, med særlig vekt på driftssikkerhet og anvendbarhet i virksomhetskritiske systemer.