
Kraftig forenkling av kabling
Smart Wiring Application forenkler kabling i kabinett
Kabling i et kontrollskap krever mye tid og ekspertise, men Eplan gjør prosessen mye enklere: Smart Wiring Application presenteres ved Hannover Messe. Programvaren visualiserer kablingen og leverer de nødvendige produksjonsdataene 100 prosent digitalt.
Fordelen: kunnskapen om teknologien er bygget inn i fremtidens system. Brukere oppnår betraktelige tidsbesparelser på endringer siden programvaren kontrollerer prosjektet.
Navnet avslører hva som ligger bak den nye programvaren - kraftig forenkling av kabling. Eplan presenterer denne nye løsningen ved Hannover Messe. Enten det dreier seg om kilde/mål, terminalpunktbehandling, tverrsnitt, farge, kabellengde, sluttprosedyrer eller nøyaktig kabelføring så tilbyr programvaren en visualisering og den nødvendige informasjonen for monteringen i kontrollkabinettet. Fordelen: den skjemabaserte kablingen - en tidkrevende, feilutsatt og kunnskapskrevende prosess - behøves ikke lengre. Den digital representasjonen til Smart Wiring Application refererer til den virtuelle modellens 3D-layout i Eplan Pro Panel.
Men det nye programmet kan også brukes til å forbedre produktiviteten selv uten en 3D-layout. Excel-lister med all nødvendig tilkoblingsinformasjon kan for eksempel leses inn i programmet. 3D-visualiseringen av kabelføringen og monteringstrinnene vil da ikke inngå, men utførelsen trinn for trinn i tillegg til sammenligningen av endringer forblir tilgjengelige. Arbeiderne har til enhver tid tydelig oversikt over prosessen, hva som fremdeles må kables, hvilke endringer de må utføre og hvordan de skal utføres. Smart Wiring Application blir tilgjengelig med Eplan Platform 2.6 som lanseres i september 2016.
Systemguidet program
En tydelig meny beskriver hver eneste tilkobling. Denne informasjonen forsterkes med utstyrsvisualiseringen, som inkluderer terminalpunkter og den planlagte kabelføringen i kontrollkabinettet. Denne programvaren gir informasjon om de nødvendige kabeldiametere,
fargen som skal brukes og den definerte terminalpunktbehandlingen, f.eks krympet eller ultrasonisk sveising. Bunting av kabler vises også nøyaktig, noe som, når de samles sammen, betyr at hver tilkobling er lett forståelige og transparente. Så snart tilkoblingen er fullstendig kablet, vises den i trafikklysprinsippet med grønt. Dette er veldig nyttig hvis arbeidet krever flere skift for å fullføres: kollegene kan starte kablingen nøyaktig hvor den ble avsluttet av det forrige skiftet.
Rask prosess for endringer i siste minutt
Smart Wiring Application demonstrerer virkelig sin styrke med endringer i siste minutt, som helt enkelt registreres i Eplan Pro Panel og deretter oppdateres. Gjennom Smart Wiring Application blir de to prosjektstatusene sammenlignet og programvaren dokumenterer alle forskjellene, dette sparer enormt mye tid sammenliknet med å gjøre dette manuelt. Programvaren viser alle de foreldede tilkoblingene, de som allerede er kablet, men må fjernes, og hvilke ekstra tilkoblinger som er nødvendige. Dette betyr at det ikke lengre er nødvendig å tilbringe tid på å søke og tenke på hvordan endringene påvirker den totale kablings- og produksjonsprosessen.
Bakgrunn
Opptil 43 prosent av arbeidstiden som kreves for å produsere et kontrollkabinett brukes på kablingen (avhengig av det spesifikke bruksområdet). Denne prosessen krever også mye spesialkunnskap. Hva må kobles til med kabler, og hva er den optimale kabelføringen? Disse spørsmålene må vanligvis besvares ved bruk av diagrammer, som gir grunnlaget for kabinettets kabling. Dette fører til at høyt kvalifiserte spesialister studerer hundrevis av kretsdiagrammer og, side etter side, jobber igjennom kablingen for montering og installasjon, noe som ikke alltid fører til nøyaktige resultater. Smart Wiring Application betyr at tiden kan benyttes mer produktivt.
Fordelene ved Smart Wiring Application
• Integrert arbeidsflyt fra kundekrav til ingeniørarbeid til produksjon, helt frem til testing
• 100 % digitale data
• Kabling uten diagrammer
• Perfekt visualisering
• Trinn for trinn veiledning for montøren
• Prosjektsammenligning for endringer i siste minutt
• Logging av kablingsstatus
• Bedre skalerbarhet av arbeidsoppgaver
Roger Næss, vedlikeholdssjef Yara Porsgrunn
Innfører nye strategier som bidrar til solid produksjonsløft
Roger Næss (57) tok med seg 32 års erfaring innen automatisering, elektro og vedlikehold fra legemiddelbransjen til Yara i Porsgrunn. De siste årene har han vært sentral i en transformasjon som har bidratt til å øke produksjonen av gjødsel på Herøya med ti prosent. Ny metodikk har gjort utstyr mer fintrimmet og fått økt oppetid.
Gir gass på lokalproduserte oksygengeneratorer for bedre fiskevelferd og økt bærekraft
Et sprekt samarbeid mellom norske bedrifter starter serieproduksjon av mobile, helautomatiserte oksygengeneratorer for oppdrettsnæringen. Anleggene skal være enkle å bruke for oppdretter, og leveres med avansert styring og fjernovervåkning – tilkoblet OXZOs bemannede kontrollsenter.
Norsk Industri samlet industrien i en tid preget av uro og omstilling
På Norsk Industris årskonferanse 2026 sto geopolitikk, kraftbehov, konkurransekraft og industriell omstilling øverst på agendaen. Gjennom dagen tegnet politikere, industriledere og internasjonale eksperter et bilde av en industri som møter økende usikkerhet, men som samtidig ser store muligheter dersom Norge klarer å handle raskt nok.
4-20 mA: Seiglivet strømsløyfe
Borregaard gjorde en grundig vurdering av kommunikasjon med feltinstrumentering da et av anleggene skulle oppgraderes. Resultatet var at eksisterende, digital feltbuss ble faset ut. Og klassikeren 4-20 mA gjorde comeback for å sørge for pålitelig kommunikasjonen i tiårene fremover.











