KUKA KL100_Frilagd crop

Er kompakt og har integrert kabelføring

Små roboter med sikker lineærenhet

Nå kan roboten KR Agilus fra KUKA Nordic leveres med lineærenheten KL 100, som nå lanseres på det nordiske markedet.

– KL 100 kan trygt og sikkert benyttes med opptil fire roboter, takket være den unike programvaren safe operation. Den er kompakt og har integrert kabelføring, sier Joacim Lorentsson, salgssjef ved KUKA Nordic.

Det er få lineærenheter som kan håndtere fire roboter samtidig, selv om de er av det mindre slaget. Men KL 100 får det til, på sin robotkjørebane med fire KR Agilus.

– At lineærenheten KL 100 er svært kompakt, er også en stor fordel for kundene som velger den. En ganske liten produksjonsflate er tilstrekkelig for å kunne bruke KL 100, sier Joacim Lorentsson. I midten av lineærenheten er det en intern energiforsyning, som er et resultat av innovativ produktutvikling.

– Dette er svært bra for brukerne. Ved gulvmontering er det ikke noe som sitter på utsiden av enheten og dermed opptar unødig plass.

Den separate, enakslede lineærenheten er fleksibel og kan monteres på gulvet, i taket eller på en vegg. Muligheten for tilpasning har imidlertid ikke skjedd på bekostning av kvaliteten – KL 100 arbeider både stille, med stor presisjon samt med høy hastighet, henholdsvis akselerasjon.

Selve produktet har lav vekt, men tåler likevel en bærelast på 100 kilo. Den drives som en ekstern aksel til roboten.

– Det betyr at kundene ikke trenger å skaffe seg enda en styring, hvis de allerede har en KR Agilus og vil investere i en KL 100. Installasjonen går dermed svært enkelt, sier Joacim Lorentsson.

Phoenix Contact uskjermede kort-til-kort-kontakter

Uskjermede kort-til-kort-kontakter med 0,8 mm deling

Phoenix Contact presenterer de nye uskjermede kort-til-kort-kontaktene i FP 0,8 SL-serien for datahastigheter på opptil 52 Gbps. Kontaktene gir økt fleksibilitet i PCB-design takket være kompatibilitet med PCB-fotavtrykkene til de skjermede FP-0.8-versjonene. Designeren kan bytte mellom skjermede og uskjermede versjoner uten å måtte tilpasse kretskortlayouten.

Data senter. Foto: Scneider Electric

Nye referansedesign for AI-datasentre utviklet av Schneider Electric og NVIDIA

Schneider Electric lanserer sammen med NVIDIA to nye referansedesign for datasentre rettet mot kunstig intelligens (AI). Designene kombinerer styring av strøm og væskekjøling med overvåking gjennom NVIDIAs Mission Control-programvare.

Foto: Schneider Electric og Stefania Nilsen, Schneider Electric

Dr Wolfgang Drahm (til venstre) og Dr Alfred Rieder (i midten) har bygget opp et senter for pre-utvikling. Sammen med teamet sitt og kolleger i Endress+Hauser Flow – her representert ved Dr Vivek Kumar – utvikler de nye innovasjoner. Foto: Endress+Hau

Endress+Hauser: 25 år med innovasjon innen strømningsmåling

I Freising utenfor München har et lite, men høyst spesialisert utviklingsmiljø hos Endress+Hauser i 25 år bidratt til å flytte grensene for hva moderne strømningsmåling kan oppnå. Teamet på rundt 20 personer har hatt frihet til å eksperimentere, med ett mål for øyet: å skape praktisk nytte for prosessindustrien.

ABB GCP-100

ABB lanserer gasskromatograf med innebygd cybersikkerhet

ABB har lansert GCP100 – verdens første gasskromatograf med integrert cybersikkerhet. Den nye modellen setter en ny standard for prosessanalyse og datasikkerhet i kritiske industrier som naturgass, biogass, olje og petrokjemi.