Sigum MEX5_R12H01P crop

Fortsatt den vanligste metoden for mekanisk trykkovervåking

Sigum AS leverer originalen

Mens utviklingen innen prosessinstrumentering går i et rasende tempo, er en over 160 år gammel teknologi fortsatt i bruk for trykkmåling; Bourdon-røret.

Bourdon-røret ble utviklet av Eugène Bourdon i 1849 og er fortsatt den vanligste metoden for mekanisk trykkovervåking i gass og oljeindustrien i dag.  Oppfinnelsen resulterte i firmaet Bourdon-Haenni som ble slått sammen med Baumer Group i 2005.                                                               
Baumer som forhandles i Norge av Sigum AS, eier derfor rettigheten til merkevaren «Bourdon original» som nå løftes fram i lyset igjen på alle våre mekaniske manometere.
Baumer Bourdon-Haenni, basert i Vendome, Frankrike  er idag Baumers  kompetansesenter for mekaniske trykkmålere . Bourdon prinsippets enkle konstruksjon integreres med Baumers kompetanse i utviklingen av robuste moderne løsninger for mekanisk trykkovervåking.                                                                               Baumer leverer i dag instrumenter over hele verden innen både næringsmiddel, kjemiske applikasjoner, farmasi, vannbehandling, hydraulikk, marine, luftfart, olje og gass.
Bourdon-baserte manometere er enkle å håndtere og vedlikeholde, de klarer store trykkområder og gir god nøyaktighet (opp til 0,1%). Siden dette er mekaniske produkter påvirkes de heller ikke av strømbrudd eller signalfeil.
De fleste manometere fra Baumer baserer seg fortsatt på Bourdon-prinsippet, dog med mere moderne produksjonsløsninger som  imøtekommer kvalitetskravene fra bl.a. utfordrende olje og gassinstallasjoner.
Baumers manometere leveres med måleområde fra vacuum til over 1500bar, i de fleste størrelser og materialer. Egne spesialversjoner finnes for bruk i ATEX områder, med kjemisk seal, flushmembran for forurensede medier, næringsmiddelutførelse eller for bruk på oksygen.
På forespørsel kan hvert eneste manometer leveres med eget kalibreringssertifikat som genereres av et datastyrt system med optisk avlesning av viserposisjon. Sertifikatene arkiveres og kan spores mot instrumentet når som helst.
Baumers manometere markedsføres i Norge av Sigum AS. Se mer informasjon på www.sigum.no

Emerson AI

Emerson utvider AI-porteføljen for tryggere og mer forutsigbar automatisering

Emerson har lansert nye AI-løsninger rettet mot industriell automatisering, med særlig vekt på driftssikkerhet og anvendbarhet i virksomhetskritiske systemer.

Pepperl+Fuchs G11

Pepperl+Fuchs lanserer nye IO-Link huber

Med bruk av IO-Link-huber er mange teknologiske begrensninger en saga blott: de tillater blandet drift av IO-Link-enheter og binære standardsensorer/aktuatorer på en og samme IO-Link-master. De nye IO-Link-hubene i G11- og G16-serien fra Pepperl+Fuchs representerer en spesielt robust og kostnadseffektiv løsning, og gir brukerne størst mulig fleksibilitet i systemplanleggingen.

Camila Medina, foto: Schneider Electric

Ny direktør for industriell automatisering i Schneider Electric Norge

Camila Medina (33) tiltrer 1. juni som direktør for industriell automatisering i Schneider Electric Norge. Hun kommer fra stillingen som strategileder for Norden og Baltikum i samme selskap og har tidligere erfaring fra både Statkraft og Schneider Electric.

Jarle, Ådne og Bjørn-åge. Foto: AxFlow

AxFlow AS overtar distribusjonen av Richter Process Pumps & Valves i Norge

AxFlow AS styrker sin satsing på industrielle væskehåndteringssystemer ved å bli ny norsk distributør av de tyske kvalitetsproduktene fra Richter Process Pumps & Valves.