
Utmerkelsen regnes som bransjens «Oscar-pris»
Schneider Electric vant pris for datasenter i Sagrada Familia
Schneider Electric mottok nylig prisen «DatacenterDynamics Leaders EMEA Award» for sitt spesialtilpassede, prefabrikerte datasenter installert i Antoni Gaudís verdensberømte Sagrada Familia i Barcelona.
- Sikkerheten knyttet til IT-prosessene våre er kritisk. For å sikre fleksibel og skalerbar infrastruktur i en periode med omfattende endringer, måtte vi tenke alternativt. Microdatasenteret levert av Schneider Electric møter våre spesifikasjoner og krav knyttet til mobile løsninger, uten å påvirke turistene negativt, byggearbeidene eller måten vi driver en aktiv kirke på. Jeg er svært fornøyd med prisen, sier Fernando Villa, informasjonsdirektør for Sagrada Familia.
Utmerkelsen regnes som bransjens «Oscar-pris»
- Siden den ble lansert, har denne prisen blitt “Oscar-prisen“ i vår bransje, og vi er svært glade for å motta en slik utmerkelse som innebærer en stor anerkjennelse av teamet som har arbeidet med prosjektet, både i Sagrada Familia og i Schneider Electric. Prisen kommer i en periode hvor vi ser økende interesse for microdatasenterløsningene våre og et stadig økende antall enheter og applikasjoner som kobles til nettet og edge computing, sier Hal Grant, Executive Vice-President, IT Business hos Schneider Electric.
Den integrerte, prefabrikerte datasenterløsningen fra Schneider Electric gjør operatørene i stand til å styre sikkerheten, og effektivt kontrollere de mange millioner besøkende i kirken hvert år. Sagrada Familia er på UNESCOs verdensarvliste og er den mest besøkte turistattraksjonen I Barcelona.
For å spesialtilpasse løsningen, la Schneider Electric ekstra vekt på at det prefabrikerte datasenteret enkelt skal kunne flyttes ved behov. Fasiliteten krever minimalt med montasje på stedet. Modulene ble levert til kirken med racks, UPS, strømfordeling, kjøling, monitorering og overvåking forhåndsinstallert. Modulen har et robust design med høy sikkerhet. Elektriske og mekaniske forbindelser kobles enkelt til og fra ved behov for flytting og service av datasentermodulen eller infrastrukturkomponentene.
Undervannsdrone laster opp med sensorer for vannkvalitet
Langt fra blåøyd vanntroll
Blueye Robotics har sitt utspring fra Marintek ved NTNU Amos for ti år siden. Ideen var å gjøre undervannsforskning mer tilgjengelig ved hjelp av droner, ofte kalt ROV (remotely operated vessel) når det gjelder sjøbaserte varianter.
Undervannsdronene er designet og utviklet av selskapet i Trondheim. De er designet for å operere i alt fra arktiske til tropiske strøk, og dykker ned til over 300 meter. Undervannsdronene skal bevege seg med høy stabilitet grunnet den hydrodynamiske, vertikale formen. Og kombinert med funksjoner som «auto-heading» og auto-dybde er de angivelig enkle å styre fra en tilhørende app – uten behov for opplæring.
Tungt år, men stabil aktivitet for NFEA
2025 ble et krevende år økonomisk for Norsk Forening for Elektro og Automatisering (NFEA), men aktivitetsnivået holdt seg høyt og medlemsmassen er i stor grad stabil. Det kom frem da foreningen avholdt sitt årsmøte på Thon Conference i Oslo 18. februar.
Terje Gjengedal æresmedlem i NFEA
På NFEA sitt årsmøte i Oslo 18. februar 2026 ble Terje Gjengedal utnevnt til æresmedlem i post-mortem.
NFEA Prisen 2025 til Ringsaker videregående skole
Under NFEA sitt årsmøte i Oslo 18. februar 2026 ble Ringsaker videregående skole tildelt NFEA Prisen 2025.











