
Scada-systemet som er modent, frempå – og med masse muligheter
Primæroppgaven hans er å programmere maskinens PLSer, for dernest å lede utviklingen av Ignition. – Den største flaskehalsen er at jeg har vært alene med alle oppgavene, sier Jon Forbord. Han er en av tre automasjonsingeniører hos Norsk Titanium. De har ansvaret for hvert sitt felt hos Norsk Titanium, og en av Forbords oppgaver er å styre Scada-systemet Ignition
Den omtalte flaskehalsen forsvant som dugg for solen etter at fikk med seg en imponerende dyktig student på laget.
Forbord var på jakt etter en plattform til problemløsing. Et helt år brukte Forbord på å tilegne seg kunnskap om de ulike tilbudene på markedet. Vel forberedt kunne han presentere Scada-plattformen Ignition for ledelsen. Med testdemo på skjermen kom de til ferdig dekket bord, og bestilling kunne gjennomføres.
– Etter å gjort en nøye analyse av hva som fantes på markedet, gikk vi i april i fjor til innkjøp av den web-baserte plattformen Ignition. Flere plattformer ble vurdert, men ingen kunne måle seg med Ignition, forteller Forbord, og utdyper: – Ignition er lett å lære seg, den snakker med alle – og du kan laste det ned og teste det på egenhånd, uten å måtte snakke med en eneste selger. Du kan lære på egne premisser.
Rolf Skatvedt, Total Fiscal Metering
Sørger for mesterlige mengdemålinger
Det er neppe noen som slår Rolf Skatvedt (67) på kompetanse innen fiskale mengdemålinger av olje og gass – som gir riktig avregning av store verdier for operatører og myndigheter. Men at han ble ekspert på fiskale- og kjøp og salgssystemer i olje og gassindustrien skjedde ved en tilfeldighet for mer enn 40 år siden.
Beckhoff styrker satsingen på Vestland
Beckhoff Automation AS har ansatt Jan Huus som ny salgsingeniør med base i Bergen. Han vil få et særlig ansvar for kundeoppfølging og videre utvikling av relasjoner i Vestland-regionen.
Med ansettelsen av Jan styrker Beckhoff sin tilstedeværelse på Vestlandet og satser ytterligere på tett kundedialog, teknisk rådgivning og skreddersydde løsninger for industrien.
Dypdykker i fiskale målinger for naturgass, hydrogen og CO2
Et av høstens vakreste eventyr for de som er opptatt av gode målinger for kjøp og salg av gasser gikk av stabelen i Tønsberg i slutten av oktober.
Roger Næss, vedlikeholdssjef Yara Porsgrunn
Innfører nye strategier som bidrar til solid produksjonsløft
Roger Næss (57) tok med seg 32 års erfaring innen automatisering, elektro og vedlikehold fra legemiddelbransjen til Yara i Porsgrunn. De siste årene har han vært sentral i en transformasjon som har bidratt til å øke produksjonen av gjødsel på Herøya med ti prosent. Ny metodikk har gjort utstyr mer fintrimmet og fått økt oppetid.











