Norsk Titanium - Ignition_3D-printer crop

Scada-systemet som er modent, frempå – og med masse muligheter

Primæroppgaven hans er å programmere maskinens PLSer, for dernest å lede utviklingen av Ignition. – Den største flaskehalsen er at jeg har vært alene med alle oppgavene, sier Jon Forbord. Han er en av tre automasjonsingeniører hos Norsk Titanium. De har ansvaret for hvert sitt felt hos Norsk Titanium, og en av Forbords oppgaver er å styre Scada-systemet Ignition

Den omtalte flaskehalsen forsvant som dugg for solen etter at fikk med seg en imponerende dyktig student på laget.

Forbord var på jakt etter en plattform til problemløsing. Et helt år brukte Forbord på å tilegne seg kunnskap om de ulike tilbudene på markedet. Vel forberedt kunne han presentere Scada-plattformen Ignition for ledelsen. Med testdemo på skjermen kom de til ferdig dekket bord, og bestilling kunne gjennomføres.

– Etter å gjort en nøye analyse av hva som fantes på markedet, gikk vi i april i fjor til innkjøp av den web-baserte plattformen Ignition. Flere plattformer ble vurdert, men ingen kunne måle seg med Ignition, forteller Forbord, og utdyper: – Ignition er lett å lære seg, den snakker med alle – og du kan laste det ned og teste det på egenhånd, uten å måtte snakke med en eneste selger. Du kan lære på egne premisser.

Last ned hele artikkelen i siste utgave av AMNYTT

Boksen går hos Farris

Boksen går hos Farris

Fjorårets nye bokselinje sender produksjonen av Farris til nye høyder. Men selv om tappemaskinen som spruter ut nærmere ti fulle bokser i sekundet kalles hjertet i anlegget, er god måleteknikk i mikserne selve hjernen. For det er nøyaktige mengdemålere som er kilden til riktige og stabile smaksopplevelser.

Siemens Innovation Days

Siemens Innovation Days: Heldigitalt fra A til Å, nesten!

Selv om innovasjonsdagene hos Siemens i slutten av 2025 stod i digitaliseringens navn, er ryktet om maskinvarens død innen automatisering sterkt overdrevet. Datasikkerhet, kunstig intelligens og digitalisering generelt var høyt på agendaen, men deltagerne fikk også servert fysiske godbiter.

02 EF Profil

Den europeiske automatiseringshjelperen fra Rafnes

Jan Grønlid (60) har en sentral rolle som Project Automation Manager hos Ineos Inovyn. Han ukependler til selskapets anlegg på tvers av Europa og løser kontrollsystemutfordringer med norsk bedriftskultur hvor dyp relasjonsbygging med kollegaer står høyt i kurs. 

HIMA Seafood

Hima Seafood: I verdensklasse på bærekraft og avansert teknologi

Fisken er naturligvis sjefen i verdens største landbaserte oppdrettsanlegg for ørret. Men, avansert måleteknikk, styring, overvåking og røkting er avgjørende for trygg og god oppvekst.