Wago-750-crop

Krever minimalt med plass og krever lave energi- og vedlikeholdskostnader

Robust design for tøffe miljøforhold

Under tøffe miljøforhold kan krav til oppvarming, kjøling eller spesielle beskyttelse øke kostnadene i automatiseringsanlegg. Dette er ikke tilfelle for det ekstremt robuste WAGO PLS- og I/O-system 750 XTR.

Med ytterligere tolv nye moduler er XTR-serien nå enda mer allsidig og klar for anvendelser i for eksempel marine, olje og gass, industrianlegg, fornybare energisystemer og datanettverk. SYSTEM 750 XTR kombinerer fordelene ved det suksessfulle WAGO I/O-systemet med viktige funksjoner for ekstraordinær pålitelighet i tøffe miljøer: Dette inkluderer ekstreme omgivelsestemperatur fra -40 °C til +70 °C, immunitet mot EMC opp til 1 kV (<60 V, klasse VW1) og 5 kV (≥ 60 V, klasse VW3), så vel som vibrasjonsbestandighetopp til 5g. Systemet krever minimalt med plass og krever lave energi- og vedlikeholdskostnader. Disse fordelene, sammen med utrolig system oppetid øker produktiviteten.

Kontrolleren PFC200

Kjerneproduktet i WAGO SYSTEM 750 XTR er det kompakte og kraftige PLS-systemet PFC200 med et real-time Linux operativsystem. 750 XTR kontrollene er tilgjengelige i to versjoner med forskjellig antall kommunikasjonsgrensesnitt: enten to Ethernet porter og et RS-232 / RS-485-grensesnitt eller to Ethernet porter, RS-232 / RS-485, CAN, CANopen og PROFIBUSDP Slave grensesnitt. Med PFC200 har brukerne muligheten til å konfigurere og programmere sine prosjekter ved hjelp av engineeringsprogramvaren e!COCKPIT i et CODESYS 3 miljø, eller i softwaren CODESYS 2.3. Begge versjonene av PFC200 er også tilgjengelig i 750 XTR versjon med støtte for kommunikasjonsprotokollene IEC 60870-5-101, -103 og -104, IEC61850, IEC 61400-25 og DNP3. Disse PFC200 kontrollerene har også innebygget IT-sikkerhet som IPsec og OpenVPN for å kunne ivareta høyeste sikkerhetsstandarder.

3-fase energimåling

I/O-moduler for 3-fase energimåling utvider bruksområdene til serie 750 XTR. Disse I/O-modulene er tilgjengelig i tre versjoner: for måling ved hjelp av strømtrafoer med en maksimal målestrøm på 1 A eller 5 A, så vel som for måling med Rogowski spoler. Spenning føres direkte inn på modulen, gjerne via WAGOs avtappingsklemmer. All relevante målte verdier (f.eks reaktiv / tilsynelatende / effektiv effekt, energiforbruk, effektfaktor, fasevinkel, frekvens, over- / underspenning) overføres direkte inn i PLS-systemet. Med denne informasjonen samt analyse av harmoniske opp til den 41. harmoniske, gir dette også en omfattende og god nettverksanalyse.

Mer informasjon; www.wago.no

Boksen går hos Farris

Boksen går hos Farris

Fjorårets nye bokselinje sender produksjonen av Farris til nye høyder. Men selv om tappemaskinen som spruter ut nærmere ti fulle bokser i sekundet kalles hjertet i anlegget, er god måleteknikk i mikserne selve hjernen. For det er nøyaktige mengdemålere som er kilden til riktige og stabile smaksopplevelser.

Siemens Innovation Days

Siemens Innovation Days: Heldigitalt fra A til Å, nesten!

Selv om innovasjonsdagene hos Siemens i slutten av 2025 stod i digitaliseringens navn, er ryktet om maskinvarens død innen automatisering sterkt overdrevet. Datasikkerhet, kunstig intelligens og digitalisering generelt var høyt på agendaen, men deltagerne fikk også servert fysiske godbiter.

02 EF Profil

Den europeiske automatiseringshjelperen fra Rafnes

Jan Grønlid (60) har en sentral rolle som Project Automation Manager hos Ineos Inovyn. Han ukependler til selskapets anlegg på tvers av Europa og løser kontrollsystemutfordringer med norsk bedriftskultur hvor dyp relasjonsbygging med kollegaer står høyt i kurs. 

HIMA Seafood

Hima Seafood: I verdensklasse på bærekraft og avansert teknologi

Fisken er naturligvis sjefen i verdens største landbaserte oppdrettsanlegg for ørret. Men, avansert måleteknikk, styring, overvåking og røkting er avgjørende for trygg og god oppvekst.