Cobolt voss crop

Mangel på dyktig arbeid utgjør også en stor utfordring

Robotisering må redde norsk industri

En norsk skole, en robotforhandler og en robotfabrikant jobber sammen for å opprettholde industriproduksjonen i Hardanger og Norge. Flere og flere norske selskaper er truet av global konkurranse fordi norske produksjonsbedrifter ikke kan produsere nok konkurranseevne.

I Hardanger og omegn er flere av de store arbeidsplassene på vei til bosetting eller outsourcing av produksjon i utlandet. En by som Odda kan blir en spøkelsesby på grunn av den forlatte industrien.

Ifølge IMD, World Competitiveness Center, faller Norges konkurranseevne markert. Norge er nå rangert som nummer 11, hvor Norge ble rangert på 8. plass i 2018 over de mest konkurransedyktige landene.
Mangel på dyktig arbeid utgjør også en stor utfordring i mange industrielle selskaper, noe som betyr at mange bedrifter må mister bestillinger og vekst.
En rekke aktører svarer på denne triste utviklingen. ​​14. juni ble 110 selskaper invitert til Voss for å delta på et arrangement for å få inspirasjon til å komme i gang med å automatisere og dermed øke produktiviteten, effektiviteten og konkurranseevne. Cobotnor og Voss VGS samler nå produksjonsselskaper i Hardanger og omegn på et felles mål: Bevare produksjon og jobb.
Studentene på skolen ble også invitert til å prøve å programmere de splitter nye industrirobotene, også kalt cobots, som Voss VGS nettopp har investert i. Cobots passer for effektivisering av oppgaver i små og mellomstore og store bedrifter i Norge.

Jotun runder 100 år, bygger én ny fabrikk i året

Jotun runder 100 år, bygger én ny fabrikk i året

Jotun har 40 produksjonsanlegg over hele verden. Globale avtaler for automatisering og intern standardisering står sentralt, men det lokale markedet der anleggene bygges er styrende for automatiseringsgraden.

Fyrtårn for maritim autonomi og fjernstyring

Fyrtårn for maritim autonomi og fjernstyring

Båtene som opereres fra verdens første fjernstyringssenter for maritime operasjoner nærmer seg full autonomi med stormskritt. Flytting av gods fra land til sjø og mannskapsmangel er blant driverne for stadig nyvinninger til sjøs.

Glad lederkvartett på KROHNE Altometer viser fram eksempler på innovativ måleteknikk, fra venstre: Leon de Borgie, Martijn Panis, Lars Lemke og Dominique Basson.

Våtkalibrerer alle mengdemålere for beste målenøyaktighet

Brandstory

KROHNE Altometer produserer et sekssifret antall avanserte mengdemålere årlig, hver eneste blir våtkalibrert for best mulig nøyaktighet.

Solid kalibreringsregime for prosessinstrumenter gir produksjonsløft

Solid kalibreringsregime for prosessinstrumenter gir produksjonsløft

Etter at Grans Bryggeri startet med strukturert kalibrering av prosessinstrumenter og overgang til mer tilstandsbasert vedlikehold av prosessutstyret, har leveringsgraden økt fra 92 til 98 prosent i produksjonen.