
Slanke og raske roboter med stor rekkevidde
Revolusjonerer markedet for små kraftige roboter
KUKA introduserer Cybertech på det nordiske markedet. En helt ny serie roboter i den lavere vektklassen. De ekstra kraftige robotene har en rekke fordeler, som blant annet er: Kompakte og robuste
Plassbesparende
Kravene til små roboter er mange. De må være slanke, lette å betjene, fleksible og ha lang rekkevidde, men også være optimalisert for å fungere i trange rom.
Med den nye serien kan vi tilby alt dette og enda mer. Cybertech utmerker seg først og fremst gjennom en kompakthet som tidligere ikke fantes i denne formen. De slanke og raske robotene med stor rekkevidde setter nye standarder innen markedssegmentet 6 til 10 kilo, sier Joacim Lorentsson, salgssjef for KUKA Nordic.
Høyeste mulige ytelse i kombinasjon med bedre posisjonering er ytterligere fordeler med Cybertech, som består av to produktserier. Den ene, KR CYBERTECH nano, er beregnet for håndtering og montering av mindre komponenter, og den andre, KR CYBERTECH ARC nano, er en prosessrobot som er spesialbygd for sveising og liming. Begge seriene er å få i forskjellige vektklasser – KR CYBERTECH nano med en håndteringsvekt på 6, 8 og 10 kilo og en rekkevidde på 1820, 1620 henholdsvis 1420 mm, KR CYBERTECH ARC nano med en håndteringsvekt på 6 og 8 kilo og en rekkevidde på 1820 og 1620 henholdsvis 1420 mm.
Det viktigste var å skape en tydelig forbedring når det gjelder kompakthet og ytelse, forklarer Markus Hollfelder-Asam, produktsjef for den nye produktserien ved KUKA Roboter, og legger til: – Det gikk svært så bra, den nye KR 8 R1620 har et volum som er 47 prosent lavere i forhold til forgjengeren KR 6-2, og det samtidig som den har høyere håndteringsvekt og lengre rekkevidde. Med det reduserte fundamentet sparer man både plass og materiale.
Robotens profil er betydelig redusert, og håndleddet har en slank design som gir svært god tilgjengelighet, også i svært små rom, sier Hollfelder-Asam.
Fakta om Cybertech-serien
Håndteringsrobotene finnes også i en ”High Protection”-variant. Det innebærer at hele roboten med beskyttelsesklasse IP65 har en perfekt beskyttelse mot støv og vannstråler. I tillegg tåler robothåndleddene med beskyttelsesklasse IP67 både høye overflatetemperaturer og store mengder støv samt smøre- og kjølemidler. Selv ikke en midlertidig nedsenking i væske kan gjøre skade.
Sveiseroboten kan posisjoneres nær komponenten, takket være det slanke, hule håndleddet med en diameter på 50 mm. Eksterne slangepakker som forringer sveiseresultatet, tilhører dermed fortiden. Fordi den sjette akselen kan rotere uendelig, trenger du ikke å bruke tid på å vri sveisepistolen tilbake, og oppnår dermed økt produktivitet.
For systempartnere og integratorer innen sveising er dessuten det generøst utformede, frie installasjonsrommet ved aksel 3 en klar fordel. Dette muliggjør en optimal, plassbesparende integrering av materialet i tett tilknytning til mekanikken. Sammenlignet med konvensjonell robotmekanikk innebærer dette en kraftig redusert profil og betydelig plassbesparelse i cellen.
Endress+Hauser styrker laget med ny salgsingeniør
Endress+Hauser Norge fortsetter å satse på vekst og kompetanse, og har nylig ansatt Rune Dalby som ny salgsingeniør. Han startet i stillingen 1. september 2025 og har sin base ved selskapets hovedkontor på Tranby.
Uno Power-strømforsyninger med Push-in-tilkobling
Kompakte, energieffektive og pålitelige – nå med utvidet spenningsområde
Med siktet innstilt på forbedring og forenkling av instrumenteringen
Profilen – Trygve Dirdal, fagleder instrumentering, Equinor
Han elsker å løse tekniske utfordringer, gjerne i team. Forenkling og forbedring står høyt i kurs, men det må ligge et «business case» bak når ny teknologi skal i sving.
Ny salgssjef for fabrikkautomasjon i Pepperl+Fuchs
Robert Aasen Kverndalen er utnevnt til salgssjef på avdeling Fabrikkautomasjon i Pepperl+Fuchs.