ARC-Humphry-crop

Nyheter innen Industry 4.0, IIoT og digitalisering, har forsterk seg i år

Revolusjonen er her

I de foregående 15 årene har inntrykket vært at det ikke har blitt presentert mange interessante nyheter under Hannover Messen, sier David Humphry til AMNYTT. Humphrey er forskningsdirektør for ARC Advisory Group i Europa.

Det er en svært erfaren fagmann som kommer med dette hjertesukket. Men i fjor endret dette seg. Da var overraskelsen stor og positiv; nå skjedde det noe spennende innen digitaliseringen.

- Utviklingen med interessante nyheter innen Industry 4.0 konseptet, eller IIoT og digitalisering, har forsterket seg i år, sier Humphrey til AMNYTT. Fra den tyske regjering lanserte konseptet Industri 4.0 og frem til slutten 2015 og inngangen til 2016 var det mye snakk om hva ideen innebar, og lite konkrete løsninger.

Les hele intervjuet her

Boksen går hos Farris

Boksen går hos Farris

Fjorårets nye bokselinje sender produksjonen av Farris til nye høyder. Men selv om tappemaskinen som spruter ut nærmere ti fulle bokser i sekundet kalles hjertet i anlegget, er god måleteknikk i mikserne selve hjernen. For det er nøyaktige mengdemålere som er kilden til riktige og stabile smaksopplevelser.

Siemens Innovation Days

Siemens Innovation Days: Heldigitalt fra A til Å, nesten!

Selv om innovasjonsdagene hos Siemens i slutten av 2025 stod i digitaliseringens navn, er ryktet om maskinvarens død innen automatisering sterkt overdrevet. Datasikkerhet, kunstig intelligens og digitalisering generelt var høyt på agendaen, men deltagerne fikk også servert fysiske godbiter.

02 EF Profil

Den europeiske automatiseringshjelperen fra Rafnes

Jan Grønlid (60) har en sentral rolle som Project Automation Manager hos Ineos Inovyn. Han ukependler til selskapets anlegg på tvers av Europa og løser kontrollsystemutfordringer med norsk bedriftskultur hvor dyp relasjonsbygging med kollegaer står høyt i kurs. 

HIMA Seafood

Hima Seafood: I verdensklasse på bærekraft og avansert teknologi

Fisken er naturligvis sjefen i verdens største landbaserte oppdrettsanlegg for ørret. Men, avansert måleteknikk, styring, overvåking og røkting er avgjørende for trygg og god oppvekst.