Luca Siermann

Ffor å sette fart på det industrielle økosystemet

Raskere utrulling av trådløs automatisering for fleksible fabrikker med ABB-Ericsson samarbeid

ABBs konsernsjef Ulrich Spiesshofer (t.v.) og Ericssons konsernsjef Börje Ekholm signerte en avtale om raskere utrulling av trådløs teknologi for fleksible fabrikker under Hannover Messe 2019. Samarbeidet styrker selskapenes felles visjon for fremtidens fleksible produksjon gjennom avansert automasjon og trådløs kommunikasjon.

– Komplementære teknologier og erfaringer skal fremskynde de industrielle økosystemenes forståelse av gevinsten ved Industri 4.0 og 5G mobilsystem, og åpne nye forretningsmuligheter

– Ericssons fabrikk i Tallin i Estland benytter ABBs smarte automasjonssystemer i en fullautomatisert, fleksibel robotcelle

ABB og Ericsson vil fremskynde utviklingen av det industrielle økosystemet for trådløs automatisering. Det vil åpne for forbedringer innen temaer som oppkoblede tjenester, industriell IoT (tingenes internett) og kunstig intelligens.

Åpner nye muligheter

Partene vil fortsette det tette samarbeidet innen forskning, søken etter forbedringer i produksjonsprosesser og oppdagelse av nye forretningsmodeller for det industrielle økosystemet.

– Vi er svært begeistret over å kunne utvide vårt partnerskap med Ericsson i det verden beveger seg mot æraen for 5G-teknologi, sier konsernsjef i ABB, Ullrich Spiesshofer. – ABBs lederskap innen digitale virksomheter kombinert med Ericssons pionerarbeid innen konnektivitet vil åpne nye muligheter for kundene til å bedre produktiviteten og konkurranseevnen gjennom digitalisering av sine virksomheter.

– Ericsson og ABB har allerede et sterkt samarbeid innen forskning på 5G og industrielle IoT-teknologier, sier Börje Ekholm, konsernsjef i Ericsson. – Med denne MoU-en styrker vi samarbeidet for å sette fart på det industrielle økosystemet og realisere det fulle potensialet for fleksibel automasjon, og åpner for nye forretningsmuligheter muliggjort gjennom en kombinasjon av 5G og industri 4.0.

 

Boksen går hos Farris

Boksen går hos Farris

Fjorårets nye bokselinje sender produksjonen av Farris til nye høyder. Men selv om tappemaskinen som spruter ut nærmere ti fulle bokser i sekundet kalles hjertet i anlegget, er god måleteknikk i mikserne selve hjernen. For det er nøyaktige mengdemålere som er kilden til riktige og stabile smaksopplevelser.

Siemens Innovation Days

Siemens Innovation Days: Heldigitalt fra A til Å, nesten!

Selv om innovasjonsdagene hos Siemens i slutten av 2025 stod i digitaliseringens navn, er ryktet om maskinvarens død innen automatisering sterkt overdrevet. Datasikkerhet, kunstig intelligens og digitalisering generelt var høyt på agendaen, men deltagerne fikk også servert fysiske godbiter.

02 EF Profil

Den europeiske automatiseringshjelperen fra Rafnes

Jan Grønlid (60) har en sentral rolle som Project Automation Manager hos Ineos Inovyn. Han ukependler til selskapets anlegg på tvers av Europa og løser kontrollsystemutfordringer med norsk bedriftskultur hvor dyp relasjonsbygging med kollegaer står høyt i kurs. 

HIMA Seafood

Hima Seafood: I verdensklasse på bærekraft og avansert teknologi

Fisken er naturligvis sjefen i verdens største landbaserte oppdrettsanlegg for ørret. Men, avansert måleteknikk, styring, overvåking og røkting er avgjørende for trygg og god oppvekst.