
Ffor å sette fart på det industrielle økosystemet
Raskere utrulling av trådløs automatisering for fleksible fabrikker med ABB-Ericsson samarbeid
ABBs konsernsjef Ulrich Spiesshofer (t.v.) og Ericssons konsernsjef Börje Ekholm signerte en avtale om raskere utrulling av trådløs teknologi for fleksible fabrikker under Hannover Messe 2019. Samarbeidet styrker selskapenes felles visjon for fremtidens fleksible produksjon gjennom avansert automasjon og trådløs kommunikasjon.
– Komplementære teknologier og erfaringer skal fremskynde de industrielle økosystemenes forståelse av gevinsten ved Industri 4.0 og 5G mobilsystem, og åpne nye forretningsmuligheter
– Ericssons fabrikk i Tallin i Estland benytter ABBs smarte automasjonssystemer i en fullautomatisert, fleksibel robotcelle
ABB og Ericsson vil fremskynde utviklingen av det industrielle økosystemet for trådløs automatisering. Det vil åpne for forbedringer innen temaer som oppkoblede tjenester, industriell IoT (tingenes internett) og kunstig intelligens.
Åpner nye muligheter
Partene vil fortsette det tette samarbeidet innen forskning, søken etter forbedringer i produksjonsprosesser og oppdagelse av nye forretningsmodeller for det industrielle økosystemet.
– Vi er svært begeistret over å kunne utvide vårt partnerskap med Ericsson i det verden beveger seg mot æraen for 5G-teknologi, sier konsernsjef i ABB, Ullrich Spiesshofer. – ABBs lederskap innen digitale virksomheter kombinert med Ericssons pionerarbeid innen konnektivitet vil åpne nye muligheter for kundene til å bedre produktiviteten og konkurranseevnen gjennom digitalisering av sine virksomheter.
– Ericsson og ABB har allerede et sterkt samarbeid innen forskning på 5G og industrielle IoT-teknologier, sier Börje Ekholm, konsernsjef i Ericsson. – Med denne MoU-en styrker vi samarbeidet for å sette fart på det industrielle økosystemet og realisere det fulle potensialet for fleksibel automasjon, og åpner for nye forretningsmuligheter muliggjort gjennom en kombinasjon av 5G og industri 4.0.
Fiskelykke uten lus i lukkede anlegg, hvor også miljøet vinner
Verdens største lukkede oppdrettsanlegg reiser seg i Bamble. Automatiseringen må også være i verdensklasse for god fiskehelse og pålitelig drift av den flytende «globen» som rommer 30 000 m3.
Yara løfter anleggene i Porsgrunn opp i skyene
Gjødselprodusenten er i gang med en nettbasert, digital tvilling av fabrikkene på Herøya. Automatisk oppdatering i sanntid, lav brukerterskel og enkel tilgang til detaljert informasjon gir både bedre beslutninger, ditto samarbeid og økt oppetid.
Siemens Innovation Days: Fra automatisering til autonom produksjon
Årets innovasjonsdager hos Siemens stod igjen i digitaliseringens navn med vyer om autonom produksjon, men selskapet har ikke lagt bort utviklingen av maskinvare for automatisering. For selv om budskap som mer programvare, kunstig intelligens og datasikkerhet fikk mest plass fra podiet, fristet den tilhørende minimessen med fysiske godbiter.
Komplett logistikkautomatisering, nå med KI-drevne roboter
Den fysiske delen av Norges største nettbutikk, Komplett, er full av avansert, industriell teknologi som sørger for effektiv håndtering av varene, fra handlekurv til transport til kunden. Siste skudd på stammen er helautomatiske roboter for hulter-til-bulter-plukking og best mulig plassering i kundeeskene, drevet av kunstig intelligens.











