
Med partnerprogrammet Open Integration reduseres risikoen
Phoenix Contact og Flowserve blir med i Open Integration-programmet
Endress+Hausers partnerprogram Open Integration har som mål å redusere risikoen forbundet med idriftsettelse av kundens anlegg ved å sikre at operatørene på enkelt vis kan integrere sitt utstyr og sine komponenter i automatiseringssystemene.
Per i dag er åtte bedrifter med i programmet: AUMA Riester, HIMA Paul Hildebrandt, Honeywell Process Solutions, Mitsubishi Electric, Pepperl+Fuchs, Rockwell Automation, R. STAHL og Schneider Electric. Nå får de selskap av Phoenix Contact og Flowserve.
Selv om dagens kommunikasjonskomponenter (HART, PROFIBUS, FOUNDATION Fieldbus, EtherNet/IP og PROFINET) testes grundig, finnes det fortsatt et utall av kombinasjonsmuligheter, og det er fortsatt risiko for at det kan oppstå mindre problemer når de installeres på stedet.
"Med partnerprogrammet Open Integration reduserer vi den risikoen", sier Peter Rippen, sjef for Strategic Alliances hos Endress+Hauser. "Brukerne kan dra enorm nytte av å kombinere automatiseringskomponenter i toppklassen for å få en optimal løsning til sitt bruk."
Programpartnerne går langt utover tradisjonell testmetodikk ved å kontrollere hvordan spesifikk systemarkitektur fungerer i et laboratoriemiljø. "Vi sørger for rask idriftsettelse og oppstart og sparer kundene for ressurser og tid og dermed også penger", forklarer Peter Rippen.
"Dette kommer alle til gode, både kundene og automatiseringsleverandørene, ettersom det er så utrolig mye mer effektivt å oppdage eventuelle problemer som kan løses i fellesskap, før utstyret installeres og settes i drift på kundens anlegg."
Referansetopologier er nøkkelen
Partnerprogrammet oppnår dette ved å definere referansetopologier – nøyaktige kombinasjoner av automatiseringsprodukter som finnes på et bestemt bruksområde i industrien eller foretrekkes av en bestemt kunde. De valgte komponentene installeres så i et kontrollskap, og det resulterende systemet settes i drift og testes. Alle trinnene dokumenteres grundig, og alle problemer som måtte oppstå, kan raskt løses av de involverte partnerne.
Etter vellykket test publiseres referansetopologien som felles anbefaling, noe som gir kundene konkrete og godt utprøvde forslag for automatisering av deres anlegg. Per i dag har fire referansetopologier blitt publisert, og flere andre er på vei.
Nye, sterke partnere ombord
De to nye partnerne har med seg forskjellig automatiseringskunnskap og utvider spekteret av produkter og løsninger som dekkes av partnerprogrammet Open Integration. "Phoenix Contact er en viktig partner på mange prosjekter, og systemproduktene deres foretrekkes av en rekke viktige kunder", forklarer Jörg Reinkensmeier, marketing manager for Open Integration hos Endress+Hauser.
"Flowserve opererer også på verdensbasis, og deres ventiler og pumper brukes ofte sammen med måleinstrumenter fra Endress+Hauser." Et sterkere partnerskap utgjør en fordel for alle parter, men det er særlig kundene som fra nå av kan vente mange flere godkjente referansetopologier som baner vei for rask og enkel systemintegrasjon.
Jotun runder 100 år, bygger én ny fabrikk i året
Jotun har 40 produksjonsanlegg over hele verden. Globale avtaler for automatisering og intern standardisering står sentralt, men det lokale markedet der anleggene bygges er styrende for automatiseringsgraden.
Fyrtårn for maritim autonomi og fjernstyring
Båtene som opereres fra verdens første fjernstyringssenter for maritime operasjoner nærmer seg full autonomi med stormskritt. Flytting av gods fra land til sjø og mannskapsmangel er blant driverne for stadig nyvinninger til sjøs.
Våtkalibrerer alle mengdemålere for beste målenøyaktighet
Brandstory
KROHNE Altometer produserer et sekssifret antall avanserte mengdemålere årlig, hver eneste blir våtkalibrert for best mulig nøyaktighet.
Solid kalibreringsregime for prosessinstrumenter gir produksjonsløft
Etter at Grans Bryggeri startet med strukturert kalibrering av prosessinstrumenter og overgang til mer tilstandsbasert vedlikehold av prosessutstyret, har leveringsgraden økt fra 92 til 98 prosent i produksjonen.











