
Med partnerprogrammet Open Integration reduseres risikoen
Phoenix Contact og Flowserve blir med i Open Integration-programmet
Endress+Hausers partnerprogram Open Integration har som mål å redusere risikoen forbundet med idriftsettelse av kundens anlegg ved å sikre at operatørene på enkelt vis kan integrere sitt utstyr og sine komponenter i automatiseringssystemene.
Per i dag er åtte bedrifter med i programmet: AUMA Riester, HIMA Paul Hildebrandt, Honeywell Process Solutions, Mitsubishi Electric, Pepperl+Fuchs, Rockwell Automation, R. STAHL og Schneider Electric. Nå får de selskap av Phoenix Contact og Flowserve.
Selv om dagens kommunikasjonskomponenter (HART, PROFIBUS, FOUNDATION Fieldbus, EtherNet/IP og PROFINET) testes grundig, finnes det fortsatt et utall av kombinasjonsmuligheter, og det er fortsatt risiko for at det kan oppstå mindre problemer når de installeres på stedet.
"Med partnerprogrammet Open Integration reduserer vi den risikoen", sier Peter Rippen, sjef for Strategic Alliances hos Endress+Hauser. "Brukerne kan dra enorm nytte av å kombinere automatiseringskomponenter i toppklassen for å få en optimal løsning til sitt bruk."
Programpartnerne går langt utover tradisjonell testmetodikk ved å kontrollere hvordan spesifikk systemarkitektur fungerer i et laboratoriemiljø. "Vi sørger for rask idriftsettelse og oppstart og sparer kundene for ressurser og tid og dermed også penger", forklarer Peter Rippen.
"Dette kommer alle til gode, både kundene og automatiseringsleverandørene, ettersom det er så utrolig mye mer effektivt å oppdage eventuelle problemer som kan løses i fellesskap, før utstyret installeres og settes i drift på kundens anlegg."
Referansetopologier er nøkkelen
Partnerprogrammet oppnår dette ved å definere referansetopologier – nøyaktige kombinasjoner av automatiseringsprodukter som finnes på et bestemt bruksområde i industrien eller foretrekkes av en bestemt kunde. De valgte komponentene installeres så i et kontrollskap, og det resulterende systemet settes i drift og testes. Alle trinnene dokumenteres grundig, og alle problemer som måtte oppstå, kan raskt løses av de involverte partnerne.
Etter vellykket test publiseres referansetopologien som felles anbefaling, noe som gir kundene konkrete og godt utprøvde forslag for automatisering av deres anlegg. Per i dag har fire referansetopologier blitt publisert, og flere andre er på vei.
Nye, sterke partnere ombord
De to nye partnerne har med seg forskjellig automatiseringskunnskap og utvider spekteret av produkter og løsninger som dekkes av partnerprogrammet Open Integration. "Phoenix Contact er en viktig partner på mange prosjekter, og systemproduktene deres foretrekkes av en rekke viktige kunder", forklarer Jörg Reinkensmeier, marketing manager for Open Integration hos Endress+Hauser.
"Flowserve opererer også på verdensbasis, og deres ventiler og pumper brukes ofte sammen med måleinstrumenter fra Endress+Hauser." Et sterkere partnerskap utgjør en fordel for alle parter, men det er særlig kundene som fra nå av kan vente mange flere godkjente referansetopologier som baner vei for rask og enkel systemintegrasjon.
Fiskelykke uten lus i lukkede anlegg, hvor også miljøet vinner
Verdens største lukkede oppdrettsanlegg reiser seg i Bamble. Automatiseringen må også være i verdensklasse for god fiskehelse og pålitelig drift av den flytende «globen» som rommer 30 000 m3.
Yara løfter anleggene i Porsgrunn opp i skyene
Gjødselprodusenten er i gang med en nettbasert, digital tvilling av fabrikkene på Herøya. Automatisk oppdatering i sanntid, lav brukerterskel og enkel tilgang til detaljert informasjon gir både bedre beslutninger, ditto samarbeid og økt oppetid.
Siemens Innovation Days: Fra automatisering til autonom produksjon
Årets innovasjonsdager hos Siemens stod igjen i digitaliseringens navn med vyer om autonom produksjon, men selskapet har ikke lagt bort utviklingen av maskinvare for automatisering. For selv om budskap som mer programvare, kunstig intelligens og datasikkerhet fikk mest plass fra podiet, fristet den tilhørende minimessen med fysiske godbiter.
Komplett logistikkautomatisering, nå med KI-drevne roboter
Den fysiske delen av Norges største nettbutikk, Komplett, er full av avansert, industriell teknologi som sørger for effektiv håndtering av varene, fra handlekurv til transport til kunden. Siste skudd på stammen er helautomatiske roboter for hulter-til-bulter-plukking og best mulig plassering i kundeeskene, drevet av kunstig intelligens.











