
Person med mange interesser
Få personer kan vise til 43 års erfaring med tilstandsovervåking av roterende utstyr her i landet. SKFs servicesjef Terje Kittilsen er antakeligvis den eneste i Norge med så lang erfaring. Han har sett utviklingen fra slepbart utstyr som veier mer enn 10 kilo, til dagens avanserte digitaliserte løsninger.
Selv om teknologien har tatt kjempeskritt, mener Terje at det er mennesket som utgjør kjernen i all industriell virksomhet.
Etter utdannelse som maskiningeniør, som ble gjennomført i eget nærmiljø i Grenlndsområdet, ble han ansatt i et lokalt firma og jobbet med overvåking av roterende utstyr. Første arbeidsgiver var Norcem, som etter kort tid skilte ut virksomheten som drev med vibrasjonsovervåking i et eget firma, Symac. Fra 1978 til i dag har Terjes arbeidsdag, uansett hvilke arbeidsgivere han har hatt, vært fylt med overvåking av roterende utstyr. I løpet av disse 43 årene har han vært både vært sluttbruker og tjeneste leverandør. I to perioder har han jobbet hos nåværende arbeidsgiver, SKF. Første periode strak seg fra 1991 til 2002 og andre er fra 2011 til i dag.
Jotun runder 100 år, bygger én ny fabrikk i året
Jotun har 40 produksjonsanlegg over hele verden. Globale avtaler for automatisering og intern standardisering står sentralt, men det lokale markedet der anleggene bygges er styrende for automatiseringsgraden.
Fyrtårn for maritim autonomi og fjernstyring
Båtene som opereres fra verdens første fjernstyringssenter for maritime operasjoner nærmer seg full autonomi med stormskritt. Flytting av gods fra land til sjø og mannskapsmangel er blant driverne for stadig nyvinninger til sjøs.
Våtkalibrerer alle mengdemålere for beste målenøyaktighet
Brandstory
KROHNE Altometer produserer et sekssifret antall avanserte mengdemålere årlig, hver eneste blir våtkalibrert for best mulig nøyaktighet.
Solid kalibreringsregime for prosessinstrumenter gir produksjonsløft
Etter at Grans Bryggeri startet med strukturert kalibrering av prosessinstrumenter og overgang til mer tilstandsbasert vedlikehold av prosessutstyret, har leveringsgraden økt fra 92 til 98 prosent i produksjonen.











