Jan Erik Lunde

Pepperl+Fuchs styrker teamet

Jan Erik Lunde er ansatt som salgsingeniør i Pepperl+Fuchs AS i Porsgrunn. Han er 29 år og har en svært allsidig og relevant bakgrunn. 

Utdannelsen er en bachelorgrad i informatikk og automatisering fra Universitetet i Sørøst-Norge. Av jobberfaring har han i hovedsak jobbet som systemingeniør innenfor vann/avløp og akvakultur. Der har han programmert PLS og SCADA-systemer, og kjørte i gang anlegg. Det siste året har han jobbet som systemutvikler innenfor byggautomasjon der det også gikk mye i programmering av SCADA-systemer.

Innomotics

Ny, men erfaren aktør i markedet

INNOMOTICS er et forholdsvis nytt navn i elektrosektoren i norsk industri. Men produktene og personell er godt kjent. Høsten 2022 overførte moderselskapet i Siemens all virksomhet innen elektromotorer og store drives til en egen enhet, INNOMOTICS. Siemens avsluttet salget av selskapet i 2024, som nå står helt på egne ben. Leder for den nordiske og baltiske virksomheten er godt kjent i norsk industri. Roar Søvik har i mange år ledet forløperen til INNOMOTICS hos Siemens.

Siemens Alarmsystemer

Alarmhåndtering med SIMATIC PCS 7

SIMATIC PCS 7 fra Siemens har vært levert som DCS på små og store prosessanlegg i Norge siden slutten av 90-tallet.  Systemet har jevnlig nye funksjoner og markedstilpasninger. Alarmsystemet står sentralt i PCS 7 og gir en effektiv og trygg operatørhverdag.

AI SINTEF

Kunstig intelligens kan gjøre industrien sikrere og mer effektiv

Drømmen om færre falske alarmer, tryggere og mer effektiv drift av industrielle anlegg rykker stadig nærmere, godt hjulpet av kunstig intelligens (KI). Vi tar pulsen på hvordan teknologien kan forbedre alarmsystemene i industrielle styringssystemer.