
Vibrasjonssensorene har et spesielt bredt måleområde
Pepperl+Fuchs presenterer en helt ny serie vibrasjonssensorer
Uansett hvor vibrasjoner oppstår, spiller tilstandsovervåking og prediktivt vedlikehold en avgjørende rolle for å sikre personell og utstyr. For å utføre pålitelige målinger av vibrasjonshastighet og akselerasjon i lav- eller høyfrekvensområder, tilbyr Pepperl+Fuchs tre nye serier med vibrasjonssensorer.
Disse enhetene for globale applikasjoner kommer med godkjenninger for Ex-område opp til Sone 1/21 og Div. 2, samt sertifiseringer for funksjonssikkerhet SIL1/PL c og SIL2/PL d
I motsetning til sammenlignbare produkter, har Pepperl+Fuchs vibrasjonssensorer et spesielt bredt måleområde som er i stand til å måle vibrasjoner på opptil 128 mm/sekund. Med innkapslet elektronikk i et robust og kompakt hus, skiller disse sensorene seg ut på grunn av sin vedlikeholdsfrie drift og spesielt lange levetid. De er tilgjengelige i tre design med forskjellige funksjonsområder:
VIM3-sensorene er de minste vibrasjonssensorene i serien, egnet for mindre komplekse applikasjoner. På den annen side er sensorene i VIM6-serien designet for bruk i områder med høy temperatur, hvor de brukes for å måle temperatur så vel som vibrasjon. En analog utgang er tilgjengelig for hver målte verdi. VIM6-serien er tilgjengelig med dupleks stålhus og er godkjent for bruk i Ex-områder opp til sone 1/21. Mens VIM3-sensorene er sertifisert i henhold til SIL1/PLc for bruk i sikkerhetsapplikasjoner (IO-Link-versjon), er VIM8-serien nevnt nedenfor tilgjengelig med SIL2 PLd-godkjenning.
Robot skal gjøre smelteverk mer effektive og bærekraftige
På smelteverk strømmer flytende metall fra store smelteovner. Det manuelle arbeidet har vært svært krevende, og forbundet med risiko for de de som jobber der. TappingMate er en robot som tar mennesket ut av tappesonen.
– Det er et tøft miljø, vi har holdt på i fem år med å utvikle løsninger for smelteverk og tapping av metall. Med maskinsyn, sensorikk og automatisering vil roboten skape en bedre arbeidshverdag for ansatte, redusere utslipp og gjøre industrien mer lønnsom, sier Bjørn Audun Risøy, leder for innovasjon og utvikling i Momek, og daglig leder i Momek TappingMate AS.
Mercedes-Benz bruker humanoid robot i produksjonen
Den tyske bilprodusenten tester for tiden bruken av humanoide robot ved Digital Factory Campus i Berlin. "Apollo" transporterer komponenter til produksjonslinjen, og lærer seg å jobbe autonomt.
KROHNE-teknologi måler verdier for en halv milliard daglig på Mongstad
Avansert måleteknologi sørger for svært nøyaktige målinger av oljen som eksporteres fra Norge, for riktig avregning til kunder og beskatning til staten.
Med siktet innstilt på forbedring og forenkling av instrumenteringen
Han elsker å løse tekniske utfordringer, gjerne i team. Forenkling og forbedring står høyt i kurs, men det må ligge et «business case» bak når ny teknologi skal i sving.











