Parker VA crop

Er blitt designet med fokus på å redusere plassbehov

Parker med ny VA-serien med neste generasjons LS-ventiler

Forhåndskompensert, proporsjonal og lastkjennende: nye LS-ventiler med mengdehastigheter opptil 450 l/min for mobile maskinapplikasjoner. Parker Hannifin, kunngjør et sett med neste generasjons LS-ventiler, som en del av VA-serien, som er spesielt utviklet for krevende maskinapplikasjoner.

VA-serien med mobile retningskontrollventiler ivaretar enestående bruksområder og robusthet samt stor fleksibilitet og modularitet. De optimale egenskapene i den nye VA-serien gjør dem markedsledende. Disse ventilene er designet og tilpasset for å møte fremtidige krav innen en rekke utfordrende bransjer, som ved skogbruk, anlegg, gruvedrift og materialhåndtering.

VA-serien bygger på Parkers kjente og nåværende avanserte L90LS- og K220LS-ventiler som er kjent for sin robusthet, brukervennlighet og fleksibilitet. Disse toppmoderne forkompenserte LS-ventilene er blitt betydelig forbedret, slik at de kan øke modulariteten og legge til rette for kundeeffektive løsninger. Disse ventilene er for eksempel blitt designet med fokus på å redusere plassbehov og forbedre monteringsmulighetene, samtidig som de optimerer kanaler for å minimere mengdetap.

VA-serien går i fotsporene til K220LS-ventilen og tar ytelsen til neste nivå med en maksimal mengde til arbeidsport på opptil 450 l/min. VA-serien er blitt designet og optimert med egenskaper som innebygd elektronikk og klargjøring for Industry 4.0 eller andre fremtidige krav tilknyttet IoT og diagnostikk. I tillegg til dette har den nye ventilserien også de nyeste hydraulikkegenskapene – proporsjonalt mottrykk med aktiv påfylling, oppvarmingsmuligheter og flere andre ytelsesfremmende forbedringer som fører oss inn i neste generasjons mobile retningskontrollventiler.

Med VA-serien fortsetter Parker å levere avanserte løsninger med funksjonstilpassede sleidevarianter og sømløs integrering av funksjonsmanifolder som er spesialdesignet for spesifikke kundebehov. Med fokus på kvalitet, levetid og energieffektivitet fra råmaterialer til ferdig produkt, som igjen minimerer den totale miljøpåvirkningen, er VA-serien i tråd med et av Parkers viktige mål om å skape en bedre fremtid.

VA300 er den første ventilen i den nye serien som blir utgitt. Den neste ventilen i serien, VA450, skal lanseres i begynnelsen av 2023.

Finn ut mer om VA-serien på: https://ph.parker.com/no/nb/mobile-directional-contol-valve-va-series

Flowskolen 3

Elektromagnetiske mengdemålere

Helt magnetisk tiltrekningskraft

Tredje del av AMNYTTs Flowskole setter søkelyset på elektromagnetiske mengdemålere. 

Den populære og fleksible volumselgeren løser de fleste måletekniske oppgaver i væsker med en viss ledningsevne. Men, i likhet med andre måleprinsipper, er et par forutsetninger nødvendig for å levere gode målinger.

Med enklere integrasjon som ledestjerne

Med enklere integrasjon som ledestjerne

Topplederen for Factory Automation hos Pepperl+Fuchs forteller i eksklusivt videointervju med AMNYTT om viktigheten av enkel integrasjon av automatiseringsutstyr, om markedstrender og datasikkerhet.

AMNYTT magasin nr 2 - 2026

AMNYTT nr. 2 – 2026 er ute nå

Hvordan skaper norsk industri global konkurransekraft gjennom automatisering? I denne utgaven møter du blant annet Vistin Pharma, som produserer for et verdensmarked med høy effektivitet og avansert teknologi. Vi ser også på hvordan damp kan redde jord fra deponi, hva som skal til for å gjøre industridata til «digitalt gull», og om Europa kan utvikle kunstig intelligens vi faktisk forstår.

KI Bruk

Kunstig intelligens gir bedre prosjektering av bygg og anlegg

Bygg blir mer komplekse, det gir flere utfordringer i byggeprosessen. Nå kan byggherrer og entreprenører ta kunstig intelligens (KI) direkte inn i prosjekteringsprosessen.

for optimalisere prosjektering og. Consiglis prosjekteringsverktøy kartlegger risiko i anbudsdokumenter og FDV-dokumentasjon, holder oversikt over kravspesifikasjon og koordinerer tekniske fag som involveres i byggeprosjektet.

– KI gjør at prosjekteringen blir bedre og mer effektiv, noe som gir en bedre byggeprosess. Da blir også byggene bedre, sier Kristin Svånå Piene i Consigli.