Parker IO crop

Parker Hannifin introduserer innovative I/O-tilleggskort for å forbedre servodriverytelsen

Parker Hannifin har forbedret tilbudet innen frittstående og fleraksede Parker-servodrivere (PSD), med et nytt I/O-alternativkort. Dette allsidige tilleggskortet, med plass til ett eller to kort per driver, introduserer en rekke tekniske funksjoner som forbedrer tilpasningsevnen og ytelsen til hele PSD-familien.

Fra bevegelseskontroll for akseinterpolasjon til tilpasning av ulike settpunktkilder, for eksempel hastighets- eller strømkommandoer – det valgfrie I/O-kortet passer for en rekke bruksområder. Den støtter også kodersimulering, trinn- og retningsinntasting.

I/O-kortet har en rekke fordeler, inkludert fleksibilitet og kostnadseffektivitet. I tillegg gir det et bredere utvalg av sensorer, noe som gir kostnadsbesparelser ved å bruke sensorer med standard grensesnitt i stedet for typisk dyrere sensorer med feltbussgrensesnitt. Direkte tilkoblede sensorer gir kortere syklustider og reduserte forsinkelser, og de forbedrer ytelsen til kontroller med lukket sløyfe. I tillegg kan små applikasjoner utføres uten behov for en ekstern programmerbar logisk kontroller (PLC), noe som forenkler den generelle systemdesignen.

I/O-opsjonskortet er kompatibelt med alle PSD1-serier og har en fleksibel utforming med ett eller to kort per driver. Den har ett kodergrensesnitt for inngang/emulering, åtte byttbare digitale innganger/utganger og fire analoge innganger.

Dette nye I/O-alternativskortet øker de potensielle bruksområdene til Parkers servodrivere og gjør dem egnet for en rekke bruksområder som desentraliserte kontrollsystemer med bevegelseskontroll og PLC-funksjon i driveren. De varierte inngangene og utgangene muliggjør direkte tilkoblinger til sensorer, intern lastkontroll eller fungerer som settpunktinnganger for strøm eller hastighet.

«Introduksjonen av våre I/O-alternativkort representerer et betydelig steg fremover når det gjelder mulighetene til våre PSD1-servodrivere, og gir kundene våre større fleksibilitet, kostnadseffektivitet og ytelse», sier Markus Gugel, Product Manager Servo Drives, Electric Motion and Pneumatic Division. 

Dette siste forbedringen bekrefter Parker Hannifins ønske om å levere løsninger som styrker bedrifter innen ulike bransjer. I/O-alternativkortet er tilgjengelig nå og åpner for en ny tidsalder av muligheter for applikasjoner innen bevegelseskontroll.

For ytterligere informasjon, vennligst besøk: www.parker.com

Flowskolen 3

Elektromagnetiske mengdemålere

Helt magnetisk tiltrekningskraft

Tredje del av AMNYTTs Flowskole setter søkelyset på elektromagnetiske mengdemålere. 

Den populære og fleksible volumselgeren løser de fleste måletekniske oppgaver i væsker med en viss ledningsevne. Men, i likhet med andre måleprinsipper, er et par forutsetninger nødvendig for å levere gode målinger.

Med enklere integrasjon som ledestjerne

Med enklere integrasjon som ledestjerne

Topplederen for Factory Automation hos Pepperl+Fuchs forteller i eksklusivt videointervju med AMNYTT om viktigheten av enkel integrasjon av automatiseringsutstyr, om markedstrender og datasikkerhet.

AMNYTT magasin nr 2 - 2026

AMNYTT nr. 2 – 2026 er ute nå

Hvordan skaper norsk industri global konkurransekraft gjennom automatisering? I denne utgaven møter du blant annet Vistin Pharma, som produserer for et verdensmarked med høy effektivitet og avansert teknologi. Vi ser også på hvordan damp kan redde jord fra deponi, hva som skal til for å gjøre industridata til «digitalt gull», og om Europa kan utvikle kunstig intelligens vi faktisk forstår.

KI Bruk

Kunstig intelligens gir bedre prosjektering av bygg og anlegg

Bygg blir mer komplekse, det gir flere utfordringer i byggeprosessen. Nå kan byggherrer og entreprenører ta kunstig intelligens (KI) direkte inn i prosjekteringsprosessen.

for optimalisere prosjektering og. Consiglis prosjekteringsverktøy kartlegger risiko i anbudsdokumenter og FDV-dokumentasjon, holder oversikt over kravspesifikasjon og koordinerer tekniske fag som involveres i byggeprosjektet.

– KI gjør at prosjekteringen blir bedre og mer effektiv, noe som gir en bedre byggeprosess. Da blir også byggene bedre, sier Kristin Svånå Piene i Consigli.