
Solenergimarkedet i Norge utvikler seg raskt,
Otovo og Solar Norge inngår strategisk partnerskap
Otovo, Norges ledende leverandør av solcelleanlegg til privatmarkedet og Solar Norge AS har inngått et strategisk partnerskap om innkjøp og salg av solceller og Sunstyle solcelletak
Norges ledende leverandør av solcelleanlegg til privatmarkedet; Otovo og Solar Norge AS har inngått et strategisk partnerskap om innkjøp og salg av solceller og Sunstyle solcelletak.
- Solenergimarkedet i Norge utvikler seg raskt, og vi er stolte av å få med oss Solar Norge på laget for å profesjonalisere det ytterligere. Solar er et internasjonalt konsern med høy kompetanse og innsikt i kundeverdi, som vil bidra til å forenkle og forbedre våre løsninger for de som vil lage sin egen strøm, sier administrerende direktør i Otovo, Andreas Thorsheim.
Avtalen gjelder innkjøp, lagerhold og logistikk for solceller, solcelletakstein, vekselrettere og festemateriell for solcelleanlegg. Solar vil tilby logistikkløsninger for de mange montørbedriftene Otovo bruker i Skandinavia - i første omgang i Norge.
- Solar har vært aktive innen solcellemarkedet i Danmark i flere år. Vi har tro på vekst i dette markedet og vil ta en posisjon i Norge nå. Otovo er den ledende leverandøren mot privatmarkedet og for oss var det en naturlig partner for å vokse innenfor dette forretningsområdet, sier Jan Willy Fjellvær, senior vice president i Solar Norge AS
I tillegg til logistikkløsninger vil Solar levere solcelletak og solcellepaneler til bedriftskunder i det norske markedet. “Sammen skal vi øke veksten i markedet generelt, parallelt som vi styrker våre individuelle markedsposisjoner” forklarer Thorsheim.
Undervannsdrone laster opp med sensorer for vannkvalitet
Langt fra blåøyd vanntroll
Blueye Robotics har sitt utspring fra Marintek ved NTNU Amos for ti år siden. Ideen var å gjøre undervannsforskning mer tilgjengelig ved hjelp av droner, ofte kalt ROV (remotely operated vessel) når det gjelder sjøbaserte varianter.
Undervannsdronene er designet og utviklet av selskapet i Trondheim. De er designet for å operere i alt fra arktiske til tropiske strøk, og dykker ned til over 300 meter. Undervannsdronene skal bevege seg med høy stabilitet grunnet den hydrodynamiske, vertikale formen. Og kombinert med funksjoner som «auto-heading» og auto-dybde er de angivelig enkle å styre fra en tilhørende app – uten behov for opplæring.
Tungt år, men stabil aktivitet for NFEA
2025 ble et krevende år økonomisk for Norsk Forening for Elektro og Automatisering (NFEA), men aktivitetsnivået holdt seg høyt og medlemsmassen er i stor grad stabil. Det kom frem da foreningen avholdt sitt årsmøte på Thon Conference i Oslo 18. februar.
Terje Gjengedal æresmedlem i NFEA
På NFEA sitt årsmøte i Oslo 18. februar 2026 ble Terje Gjengedal utnevnt til æresmedlem i post-mortem.
NFEA Prisen 2025 til Ringsaker videregående skole
Under NFEA sitt årsmøte i Oslo 18. februar 2026 ble Ringsaker videregående skole tildelt NFEA Prisen 2025.











