SDT Silje Hjelen crop

Har fått bedre kontroll på anlegget og på prosessene

Optimalisert vedlikehold med digital tvilling

Shell har utviklet en digital tvilling for gassanlegget på Nyhamna og Ormen Lange-feltet. Tvillingen som integrerer data, visualisering og modellering, har kraftige analysefunksjoner. Målet er full digital kontroll fra reservoar til marked, der produksjonen er sikker, tilgjengelig og pålitelig.

– Dette er en reise som vil ta litt tid ennå. Men vi har fått bedre kontroll på anlegget og på prosessene ved hjelp av digitaliseringen og den digitale tvillingen, sier Reliability & Digital Engineer Alfred Nerland i A/S Norske Shell.

Norske Shell er operatør på Ormen Lange. Sammen med Gassco – som driver gassanlegget – og Kongsberg Digital startet de høsten 2019 arbeidet for å operasjonalisere “fremtidens anlegg” gjennom en felles utvikling av Nyhamna Dynamisk Digital Tvilling.

Tvillingen ble ferdigstilt på under 100 dager og satt i drift i januar 2020. Etter dette har utviklingen fortsatt kontinuerlig med fokus på sikre, effektive og integrerte arbeidsprosesser og optimalisering av produksjon og energibruk.

Last ned artikkelen her.

Thomas Pettersen, Phoenix Contact

Phoenix Contact styrker salgsteamet

Phoenix Contact har ansatt Thomas Pettersen i rollen som Sales Responsible Distribution. Thomas tiltrådte stillingen i november og vil ha ansvar for å videreutvikle samarbeidet med våre distribusjonspartnere.

Ola Christensen Braathe, Krohne

KROHNE styrker satsingen på landbasert industri

KROHNE har ansatt Ola Christensen Braathe. Han arbeider som salgsingeniør innen prosessinstrumentering og analyse for landbasert industri. Braathe kommer fra stillingen som automatiker hos Stabburet i Fredrikstad. Der startet han i 2017 og har blant annet jobbet med drift, vedlikehold og programmering av maskiner og produksjonslinjer for næringsmidler.

EtherCAT Technology Group

EtherCAT oppfyller CRA-kravene

EtherCAT oppfyller kravene i Cyber Resilience Act (CRA) for Security Level 2 uten behov for endringer. Utvidelser er samtidig under utvikling for spesielt krevende applikasjoner. TÜV SÜD samarbeider med EtherCAT Technology Group (ETG) om en tilhørende vurderingsrapport.

Det er store saker som skal på plass ved Brevik CCS (Foto: Heidelberg Materials/Brevik CCS).

Brevik CCS: Verdens første sementfabrikk med karbonfangst kjører velkjent automatisering

Karbonfangstanlegget kalles en teknisk revolusjon med nyvinninger på mange plan som skal fange mer CO2 enn utslippene fra fossilbilparken i hovedstaden. Men, når det kommer til automatiseringsteknologi, kjører Heidelberg Materials knallhardt på velprøvde løsninger som matcher sementfabrikkens.